Pekinez Cinsi Köpek, Bakımı Nasıl Yapılır?

İndeks: 

Pekinez Cinsi Köpek, Bakımı Nasıl Yapılır?

Pekinez cinsi köpek sevimli, cana yakın, kolay eğitilebilen bir cins köpek türüdür. Evcil hayvan sahiplendirme ile kolayca sahiplenilen Pekinezler, sevimli görüntüleriyle yediden yetmişe herkesi kendine hayran bırakmayı başarıyor.

Pekinez Nedir?

Pekinez cinsi, Pekingese adıyla da bilinmektedir. Ortaya çıkış tarihi net olarak bilinmemektedir fakat çok eskiye dayandığı tahmin edilmektedir. Kökeninin Çin’e dayandığı tespit edilmiştir. Tanınmaya başlandığı ilk dönemlerde kötü ruhları kovduğuna inanılması nedeniyle oldukça popüler olmayı başarmıştır. Bu yüzden belirli dönem kutsal sayılmıştır. Ölen kralların mezarına gömülmüştür. Daha sonra kısa sürede Pekinez sahiplenme tüm dünyada popüler olmayı başarmıştır. Küçük olması, bakımının kolay olması, cana yakınlığı nedeniyle ailelerin ve tek yaşayan insanların bakımını üstlendiği köpek cinsleri arasında yer almaktadır.

Pekinez Cinsi Köpek, Bakımı Nasıl Yapılır?
Pekinez Cinsi Köpek, Bakımı Nasıl Yapılır?

Pekinez Cinsi Köpek Özellikleri Neler?

Pekinez cinsi köpek, özellikleri bakımından diğer cins köpeklerden hemen ayırt edilebilir. Küçük bir yapıya sahiptir. Küçük olmasına zıt olacak uzun tüylere sahiptir. Sağlıklı bir Pekinez’in yaşam süresi 10-15 yıl arasında değişmektedir. 3-6 kilo ağırlığında olan Pekinezlerin boyu 15-25 cm’dir. Genelde krem-kahverengi tonlarındalardır. Küçük olmalarına karşın oldukça cesur olmalarıyla bilinirler. Özgüvenleri tamdır.

Pekinez Özellikleri
Pekinez Özellikleri

Kendinden boyut olarak çok büyük canlılara bile sinirlendiklerinde korkmadan tepki gösterebilirler. Oldukça neşeli ve duygusallardır. Kızıldığı takdirde küsebilirler. Oyun oynamaya bayılırlar, yaramazlık yapmayı severler. Enerjileri yüksektir ama bu enerjiyi oyun oynayarak atmayı severler. Egzersiz ihtiyaçları çok fazla yoktur. Sevimli görüntüleri nedeniyle bekçilik yapamazlar.

Fakat tehlikeli durumu hissettiklerinde havlayarak sahiplerine haber vermeye çalışırlar. Sahiplenilen aileyle derin bağlar kurarlar. İyi bir eğitimle evdeki bir kişiye yönelmezler. Yabancı insanlara temkinli yaklaşırlar. Başka cins köpeklerle de çok sıkı dostluklar kurmaları beklenemez. Ancak sabır ve iyi eğitim sonucunda yakınlaşmaları mümkün olmaktadır. Çocuklarla vakit geçirmeyi severler. Fakat dinlenmeyi de sevdikleri için çok fazla bunaltmaya gelmezler. Ölçülü davranmak gerekir. Küçük olmaları nedeniyle bakıma muhtaçtırlar. Avcılar nöbetçi veteriner PatiKule ile sevimli dostunuzun bakımını sorunsuz gerçekleştirebilirsiniz.

Pekinez Eğitimi

Pekinez cinsi eğitimi sabır isteyen bir süreçtir. Doğru şekilde eğitim vermek çok önemlidir. İnatçı tavırlar sergileyebilirler. Doğru eğitimle sürekli havlamalarının da önüne geçilebilir. Böylece apartman dairesine uygun tavırlar sergileyebilirler. Tasma eğitimi çok önemlidir. Dikkat edilmesi gereken bir konudur. Cesur olmaları nedeniyle yürüyüşler esnasında diğer köpeklere kafa tutabilir ve onlarla kavga etmek için kaçabilir. Bu yüzden tasmasız dışarı çıkarılmaması ve tasmanın asla bırakılmaması gerekmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir