Kedi Sahiplenmeye Karar Vermek

İndeks: 

Kedi Sahiplenmeye Karar Vermek

Kedi sahiplenme ile evcil hayvanların yeni yuvalarına kavuşmaları sağlayabilirsiniz. Evcil hayvan sahiplenme insan-hayvan ilişkisi bakımından büyük önem taşıyor. Hayvan sahiplenmek hayvanların mutlu ve sağlıklı ömür geçirmeleri için gerekli bir durumdur. Ayrıca sahiplenme işleminin insan hayatına ve sağlığına da pek çok faydası bulunuyor. Özellikle kediler evcil oluşları ve sahipleri ile özel bağlar kurmaları sayesinde en çok tercih edilen evcil hayvanlar arasında yer alıyor.

Kedi Sahiplenmeye Karar Vermek
Kedi Sahiplenmeye Karar Vermek

Kedi Sahiplenmek Neler Sağlar?

Evcil hayvan sahiplenme söz konusu olduğunda kediler akla ilk gelen hayvanlardır. Kediler, evde kolaylıkla beslenecek evcil hayvanlardan birisidir. Temiz olmaları, kolay eğitilebilmeleri ve sevgi dolu olmaları sahiplenmek için en büyük nedenlerden birisidir. Sokaklarda çok kısa süre yaşayabilen bu hayvanlara yuva açmak kişinin sağlığına da çok büyük etkiler yapmaktadır. Kedi sahiplenme, yüzyıllardır insanlara pek çok yarar sağlamıştır. Özellikle farelerden geçen veba salgının önlenmesinde, kontrol altına alınmasında kedilerin önemi yadsınamaz bir gerçektir.

Anksiyete Tedavisi İçin Kedi Sahiplenmek
Anksiyete Tedavisi İçin Kedi Sahiplenmek

Yapılan araştırmalar sonucunda kedilerin insan sağlığına yararları kanıtlanmıştır. Çağın hastalığı haline gelen anksiyete (kaygı) bozukluğu, sinir hastalığı ve stresin tedavisinde kediler büyük önem taşımaktadır.

Kedi sahiplenen insanların stres ve anksiyete ile daha rahat başa çıktıkları yapılan gözlemler sonucunda kanıtlanmıştır.

Kediler, bulundukları ortama huzur veren varlıklardır. İnsanı sakinleştiren hormonların salgılanmasına vesile olmaktadırlar.

Kedi sahiplenen insanların daha sakin ve mutlu oldukları da yapılan gözlemler arasında bulunmaktadır. Aynı zamanda kediler enerjik hayvanlardır. Pek çok türü oyun oynamaktan çok keyif almaktadır. Bu da sahiplenen ailenin daha fazla hareket etmesini sağlayan bir durumdur. Hareket etmek insan sağlığı için oldukça önemlidir.

Özellikle masa başı işlerde çalışan insanlar, gün boyu hareket etmediklerinden dolayı ileriki yaşlarında pek çok rahatsızlıkla mücadele etmek zorunda kalmaktadır. Kediler bu hareketsizliği en aza indirip insanların fiziki sağlığına da olumlu etkiler bırakmaktadır.

Sevimli Dostlarımız Kediler
Sevimli Dostlarımız Kediler

Ek olarak kediler insanların alerjik reaksiyonlara karşı bağışıklık kazanmasına yardımcı olabilir. Böylece dışarıdan gelen hastalıklara karşı bünyenin sağlamlaşmasına yardımcı olmaktadırlar.

Kediniz İçin Sıcak Bir Yuva Oluşturmak

Bunlar dışında, kediler çocuklarla oynamayı çok severler. Çocuklu ailelerin tercih etmesi çocuk psikolojisi ve gelişimi açısından çok yararlıdır. Sorumluluk sahibi çocukların yetişmesini isteyen ailelerin sahiplenmesi bu alanda katkılar sağlayacaktır. Kedi sahiplenme öncesi ve sonrasında kedinizin mevcut sağlık durumu, yapılması gereken aşıları ve hastalık geçmişi hakkında bilgi almak için ise 7/24 nöbetçi veteriner PatiKule’den her zaman yardım alabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir