Kedinizin Tıraş Edilmesi Avantajları ve Dezavantajları

İndeks: 

Kedinizi Tıraş Etmenin Avantajları

Kedinizin tıraş edilmesinin bazı avantajları vardır. Kedinizin tıraş edilmesi için en uygun kararı veren veterineriniz bu durumu onaylamışsa kedinizin tıraşından sonra bazı değişiklikler yaşayacaksınız. Bu değişiklikler sizlere bir yandan avantaj sağlarken diğer yandan da bazı dezavantajları yanında getirecektir. Bu yazımızda bu tıraş etmenin avantaj ve dezavantajlarını ele aldık.

Cilt Hastalıklarını Önleme

Kedinizde cilt hastalıkları varsa; kedinizin tıraş edilmesi bu hastalıktan etkilenmiş bölgeyi temiz tutmaya yardımcı olur. Bu sebep aynı zamanda tüy altlarında yara varsa da geçerlidir. Yarayı çevreleyen tüylerin kesilmesi, yaranın olduğu bölgeye bakım yapılmasını ve ilaç sürülmesini kolaylaştırır. Cilt hastalıkları tedavi edilmezse ileride daha ciddi sorunlara yol açabilir ve genel cerrahi operasyonları gerekebilir. Düzenli olarak veteriner hekiminizin önerdiği ilaç ve kremleri uygulamanız gerekir.

Kedinizin Tıraş Edilmesi Avantajları ve Dezavantajları
Kedinizin Tıraş Edilmesi Avantajları ve Dezavantajları

Keçeleşmiş kürklerden kurtulmayı sağlar. Düğüm olmuş, keçeleşmiş artık açılamayan kürkleri tıraş etmek onlardan kurtulmak için en uygun yöntemdir. Bu duruma karar veren veterineriniz tıraş için uygun değil diyorsa, yavaş ve yumuşak dokunuşlarla taramanız ve bunun yanında biraz sabırla tüylerin düzelmesini sağlayabilirsiniz.

Tüylerden Kurtulma

Evinizde uçuşan tüy yumaklarını sorunlarını engellemiş olur. Tüy yumakları sıkıntılı rahatsızlıklara neden olabilir. Kedinizi tımar etmek için çok fazla zaman harcıyorsanız ve kediniz çok fazla tüy döküyorsa, yaşamı tehdit eden bu durumu önlemek için veteriner hekiminizden kedinizin tıraşı konusunda yardım almanın zamanı gelmiş demektir.

Aşırı yoğun tüy dökülmesini yönetmeye yardımcı olur. Kedilerin tüyleri hakkında daha fazla bilgiyi önceki yazılarımızdan bulabilirsiniz. Kediler yılda iki kez önemli miktarda tüy dökerler. Bu sırada kendileri tüylerden uzaklaşmaya çalışırken evinizin her tarafını kedi tüyleri kaplar. Dökülen tüylerin miktarı daha önceden karşılaştığınız miktarlardan fazla ise kedinizin tüylerini tıraş etmeyi düşünmek mantıklı olabilir.

Kediniz aşırı kilolu bir kedi ise onu tımar etmek oldukça güç ve yorucu olabilir. Kedinizi tımar ettikten sonra tüylerinin tımar edilmesi hatırı sayılır bir süre kadar uzayacaktır. Kediniz yaşlanmışsa ve artık tımar edilmesi zorlaşmışsa onun tüylerine karşı koymak için veterinerinize onaylatarak tüylerinden kurtulabilirsiniz.

Kedinizin Tıraş Edilmesinin Dezavantajları

Kedinizin tıraş edilmesinin dezavantajları da vardır. Kedinizin tıraş edilmesi için en uygun kararı veren veteriner hekiminiz bu durumu onaylamışsa kedinizin tıraşından sonra bazı değişiklikler yaşayacaksınız. Veteriner Hekimi önerisi ile kedinizin bakımını yapmalısınız.

Psikolojik Sorunlar

Kedinizin travmaya girmesine sebep olabilirsiniz. Tıraş anında tepki göstermeseler de sonrasında rahatlamış gibi görünseler de bu durum aslında onlar için travmaya yönelten sonuçlar içerir. İçinde bulundukları kötüleştiren bir diğer faktör ise tıraşlamayı yapan kişiyi tanımamalarıdır. Depresyon kaygı gibi uzun soluklu rahatsızlıklara yakalandığını ürkekçe davranışlarından, daha fazla saklanma ihtiyacı duymasından anlayabilirsiniz. Kedinizin psikolojik sağlığını korumasına yardımcı olmak için elinizden geldiği sürece onların tüylerini kendi kendine dökmesine izin verin. Kedinizin tüylerini tıraşlamak için sağlam nedenleriniz olmalıdır.

Vücutta Isı Değişiklikleri

Aşırı ısınma ve soğuma olasılığını arttırır. Düşüncelerinizde soğuma kısmı mantıklı gelebilir ama aşırı ısınma da tıraşlama sonucu görünür. Sıcak yaz aylarında aşırı ısınma olayı baş gösterecektir. Kedilerin kürkleri kedinin vücut ısısını düzenlemede etkili rol oynar. Tüyler sıcak yaz aylarında soğuk havanın kedinin bedenine yakın tutarak vücut sıcaklığını belli bir derecede sabitlenmesine yardımcı olur. Soğuk günlerde ise sıcaklık kaybını minimuma indirerek kedinizin bedeninin sıcak kalmasını sağlar. Bu bilgiler ışığında tıraş edilmiş kedinizin dinlenirken veya uyurken sıcaklığını dengelemede rol alacak keçeden yapılmış, tüysüz yüzeyde hasar oluşturmayacak şekilde, bir kedi evi oluşturmak minik bir battaniye evcil hayvanınız için iyi bir fikir olacaktır.

Kedinizin Tıraş Edilmesi Avantajları ve Dezavantajları
Kedinizin Tıraş Edilmesi Avantajları ve Dezavantajları

Cildin Zarar Görmesi

Rahat bir şekilde fark edileceği üzere kedilerde tıraş cildin korumasını kaldırır. Kedilerin kürkü, onların bedenini yapay ışıkların ve güneşin zararlı ışınlarına karşı korur. Tıraş edilmiş bir kedinin cildi güneş yanıklarının hedefi haline gelir. Diğer cilt hastalıkları da zamanla görülebilir. Ayrıca kürk tabakasının koruyucu etkisi olmadan çeşitli yaralanmaların olasılığı artar.

Nadir görülen ama gerçekleşme olasılığı olan diğer bir rahatsızlık ise UV ışınlarına çok fazla maruz kaldıklarında oluşan cilt kanseridir. Hassasiyet ile yaklaşacağınız bu konularda PatiKule Veteriner hekimlerimizden detaylı ve doğru bilgiler ışığında kedinizin tıraş bakımını yapabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir