Köpeklerde Pati Bakımı Nasıl Olmalı?

İndeks: 

Köpeklerde Pati Bakımı Nasıl Olmalı?

Köpeklerde pati bakımı günlük yaşam kalitelerini arttırmak için oldukça önemlidir. Özellikle hareketli olan köpeklerde patileri çok daha fazla önem taşır. Yürüme, koşma gibi eylemler başta olmak üzere patiler köpeklerde sıcaklık kontrolü için de kullanılır. Aynı zamanda zeminde kaymama gibi durumlar için de patiler kullanılır. Bu bakımdan patiler köpekler için en önemli uzuvlarından birisidir.

Köpeklerde Pati Bakımı
Köpeklerde Pati Bakımı

Köpeklerde Bakımı Yapmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Köpeklerde pati bakımı alt kısımda bulunan yastıklara yöneliktir. Köpeğinizin patilerinde bulunan yastıkları düzenli olarak kontrol etmeyi ihmal etmemelisiniz. Köpeğinizin canı yanmayacak şekilde yavaşça tırnaklarını birbirinden ayırmalı ve yastıklar arasında yaralanma ya da yabancı madde olup olmadığı kontrol edilmelidir. Renk değişimi, şişlik ya da benzeri durumlar varsa vakit kaybetmeden uzman veteriner hekime başvurmanız gerekir. Avcılar Veteriner PatiKule bu konuda size yardımcı olacaktır.

Sıcak havalarda, özellikle asfalt üzerinde köpeğinizin yürümesi patileri açısından sorun yaratabilir. Bu yüzden asfalt gibi sıcak zeminlerde köpeğinizi dolaştırırken dikkatli olmalısınız. Genel olarak sıcak mevsimlerde köpeğinizi çimende veya toprakta yürütmeyi seçebilirsiniz.

Pati Bakımı
Pati Bakımı

Kışın da aynı şekilde köpeğinizin patileri için sorun oluşturabilir. Karlı ve buzlu zeminler köpekler için zor yapıdadır. Özellikle patileri arasına yerleşecek olan buz ya da karlar köpeğinizin hastalanmasına, vücut ısısının düşmesine neden olabilir. Buzlanmayı engellemek için yola açılan tuzlar da köpeğinizin patilerinin arasına sıkışarak burada enfeksiyon oluşturabilir. Bu yüzden kış aylarında köpeğinizi dolaştırırken özel pati çoraplarından kullanabilirsiniz.

Eve döndükten sonra ise yaz ve kış ayları fark etmeksizin köpeğinizin patilerini ılık suyla yıkamanız yararlı olacaktır. Böylece patilerin arasında kalan kar, tuz, toz gibi maddelerin vereceği zarardan kurtulabilirsiniz.

Köpeklerde Pati Bakımı Neden Önemli?

Köpeklerde pati bakımı günlük yaşamda en çok kullandıkları ayaklarının sağlığı açısından önemlidir. Pati yastıkları yumuşak yapıdadır ve çabuk zarar görebilir. Bu yüzden diken veya cam parçalarının da köpeğinizin patilerine batmamasına dikkat etmelisiniz. Aynı şekilde günlük olarak pati kremlerinden sürmeniz yine köpeğinizin sağlıklı ve mutlu olması için önerilir. Tırnaklarının çok uzaması aşağıya doğru kıvrılmalarına yol açacağı için tırnak bakımını da aksatmamalısınız.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir