Kedinin Kilo Alması İçin Ne Yapılmalı?

İndeks: 

Kedinin Kilo Alması İçin Ne Yapılmalı?

Kedinin kilo alması özellikle aşırı zayıflama durumlarında gerekli olabilir. Kediler için ideal kilonun altında kalmak yaygın görülen bir sorundur. İdeal kilosunun altında olan kedilerin bağışıklık sistemleri zayıftır. Bu yüzden hastalıklara karşı savunmasızdırlar.

İştahsız Kedi
İştahsız Kedi

Kedilerde Zayıflık Neden Olur?

Kedinin kilo alması için öncelikle zayıflık sebeplerinin bilinmesi gerekir. Kediler hastalığa, cerrahi müdahalelere ve diyabet gibi sorunlara bağlı olarak zayıflarlar. Ayrıca annesinden erken ayrılmış, yeteri kadar annesi tarafından beslenmemiş yavru kedilerin de zayıf olması sık görülür.

Bazı durumlarda ise kedinin aşırı hareketli olması, gün içinde çok enerji harcaması da yine zayıflığa etki eden nedenler arasında sayılır. Kedinizin normalden daha fazla zayıf olduğunu düşünüyorsanız bu durumda mutlaka uzman veterinerden yardım almanız gerekecektir. PatiKule Veteriner Kliniği tarafından kediniz muayene edilerek olası zayıflama sorunlarının önüne geçilecektir.

Kedinizin Kilo Alması İçin Yapılacaklar

Kedinize kilo aldırmak için öncelikle zayıflığının sebeplerinin net olarak bilinmesi gerekir. Bu neden belirlendikten sonra ise beslenme planında düzenleme yapılmalıdır. Şayet hastalığa bağlı olarak kilo kaybı görülüyorsa bu durumda hastalığının da tedavisine başlanmalıdır.

Zayıf Kedi
Zayıf Kedi

Kilo için en önemli etmen doğru mamanın bulunmasıdır. Kediler mama ayrımı yapabilirler ve genelde zayıflamalarının sebebi de yanlış mamada ısrar edilmesidir. Mide sorunları yaratmayacak, içerik olarak kedinizin beslenme ihtiyaçlarını karşılayacak mamalar tercih edilmelidir. Genellikle kediler kuru mama severler ancak arada yaş mama vermek iştahla yiyecekleri bir besin vermeyi sağlayacaktır.

Kedinin kilo alması için günlük beslenme planlarında kedilerin yüzde 50 ve üzerinde protein tüketimi yapmaları gerekir. Şayet bu protein sayısının altında kalınıyorsa zayıflamaya yol açması muhtemeldir. Bu yüzden mama içeriğinde protein seviyesinin doğru şekilde algılanmasına dikkat edilmelidir.

Bazı kediler herhangi bir sebep yokken mama yemek istemeyebilirler. İçgüdüsel olarak avcı oldukları için kedinize mama verirken mama verilen alanın özelleştirilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Mama kabının sessiz ve sakin bir alanda olması kedinizin rahat etmesi için yararlı olacaktır. Eğer evinizde birden fazla kedi varsa her kediye özel olacak mama kabı belirlemeyi de unutmamalısınız. Tek bir kap üzerinden kediler mama yemek istemeyebilirler.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir