Köpekler Kaç Günde Doğurur?

İndeks: 

Köpekler Kaç Günde Doğurur?

Köpekler kaç günde doğurur sorusu köpeği hamile olan köpek sahipleri tarafından mutlulukla merak edilen bir sorudur. Çünkü köpeğinizin hamile olması demek yakın zamanda ailenizin sevimli yavrularla büyüyeceği anlamına gelir.

Köpekler Kaç Günde Doğurur?
Köpekler Kaç Günde Doğurur?

Köpekler Ne Kadar Süre Hamile Kalır?

Köpekler kaç günde doğurur sorusuna 56 – 70 gün şeklinde yanıt verilebilir. Sürenin değişken olması köpeğin cinsine, boyutuna, bakımına ve yaşına göre değişmektedir. Ancak 70 günü geçen hamileliklerde bir sorun oluşabilir. Bu yüzden de PatiKule Veteriner Kliniği tarafından sunulacak olan muayene hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Köpeklerde Hamilelik Belirtileri Neler?

Köpeklerde hamilelik belirtileri ilk olarak karnında görülen şişliktir. Ortalama olarak hamileliğin dördüncü ya da beşinci haftasında köpeklerin karınları şişmeye başlar. Meme uçlarında da renk değişimi görülür. Hareketlerinde ise hamilelik döneminde değişiklik görülmez.

Hamilelik döneminin sorunsuz şekilde geçmesi önemlidir. Bunun için köpeğinizin rahat etmesini sağlayacak bir dizi önlemler alabilirsiniz. Genel kanının aksine bu dönemde köpeğinizi normalden daha fazla beslemenize gerek yoktur çünkü köpeğiniz zaten ihtiyaç duyduğu kadar mama yiyecektir.

Tek bir doğumda köpekler 6 ila 8 adet yavru doğurur.
Tek bir doğumda köpekler 6 ila 8 adet yavru doğurur.

Hamileliğin son dönemlerinde ise köpeğiniz normalden biraz daha fazla uyuma eğilimi gösterecektir. Bu yüzden yattığı yerin huzurlu ve konforlu olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca içgüdüsel olarak doğum yaklaştıkça yavruları için köpeğiniz özel bir alan belirlemek isteyecektir. Bu yüzden alanını büyütmek ve evde başka köpek ya da kediler varsa bu alana girmemelerini sağlamalısınız. Köpeğinizin hamilelik sürecinin iyi geçmesi için ona rahat ve konforlu bir ortam sunmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Hamilelik dönemi boyunca köpeğinizin veteriner kontrolünde olması, yavruların sağlıklı gelişim gösterdiklerinin belirlenmesi rahat bir hamilelik dönemi için önemlidir. Ultrason muayenesinde köpeğinizin kaç adet yavruya sahip olduğunu da öğrenebilirsiniz.

Köpeğim Kaç Adet Yavru Doğurur?

Köpekler kaç günde doğurur sorusu kadar kaç adet yavru doğuracağı da önemlidir. Ortalama olarak tek bir doğumda köpekler 6 ila 8 adet yavru doğurur. Yavru sayısı duruma ve köpeğinizin cinsine göre artabilir. Örneğin Kangal cinsi köpekler büyük yapılı oldukları için genelde doğumda 7 adet yavru dünyaya getirirler. Küçük ırk köpekler ise bir doğumda bir tane yavru doğurabilirler.

 

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir