Kedi Kumu Nasıl Seçilir?

İndeks: 

Kedi Kumu Nasıl Seçilir?

Kedi kumu seçimi yeni kedi sahiplendiğiniz zaman ilk yapmanız gereken eylemlerden birisidir. Kedi kumları kedinizin tuvalet ihtiyacının kolay şekilde giderildiği maddedir. Tuvalet kabına koyacağınız kuma, kediniz tuvalet eğitimi almışsa içgüdüsel olarak gidecek ve tuvaletini kabına yapacaktır.

Kediler için kum
Kediler için kum

Kedi Kumu Seçiminde Dikkat Edilecekler

Kedi kumu seçimi kedinizin sorunsuz şekilde tuvaletini yapabilmesi için önemlidir. İdrar ve dışkı yüzünden etrafa bakterilerin yayılması gerekir. Bu yüzden de kedi kumunun antibakteriyel özellikler taşıdığından emin olunmalıdır. Ayrıca kedilerin kendileri de hijyene büyük önem verirler. Bu yüzden antibakteriyel kedi kumu seçmeniz kediniz için daha rahat olacaktır.

Kumun bir diğer özelliği de toz çıkarmayan yapıda olmasıdır. Tuvalet sonrasında kediler dışkılarını örtmek için toprağı kazmaktadır. Bu esnada kumdan tozun çıkması etrafın kirlenmesine neden olacaktır.

Kediye Kum Seçerken
Kediye Kum Seçerken

Aynı şekilde kedinin ana malzemesinin doğal olmasına da dikkat edilmelidir. Doğal olmayan yani kimyasal barındıran kumlar kedinizin alerji duymasına yol açabilir. Bu yüzden de kimyasal bileşen içeren kumlardan uzak durmalısınız.

Kumun emici özellikte olması da önemlidir. Her gün kum değişimi yapılmadığı için kumun yüksek emiş gücünde olması daha sağlıklı olacaktır. Bu sayede etrafa kokular yayılmayarak hem kediniz hem de ortam sakinleri için daha ferah bir alan oluşacaktır.

Son olarak kumun kedinizin patilerine zarar vermeyecek yapıda olmasına da özen göstermelisiniz. Kediler günlük yaşamda rahatlarına çok düşkündür. Bu yüzden kedinizin günlük tuvalet ihtiyacını gidereceği zaman da kumun kendisine zarar vermemesi gerekiyor. Böylece ne çok ince ne de çok kalın yapıda olmayan kumlardan seçmelisiniz.

Kedi Kumu Nasıl Koyulur?

Kedilere kum seçimi kadar aldığınız kumun yerleştirilmesi de önemlidir. Yapıları gereğince kedi kumları doğrudan paketten çıkarılır çıkarılmaz tuvalet kabına yerleştirilecek şekildedir. Ortalama 7 cm derinlik oluşacak şekilde tuvalet kabına kum koymalısınız. Bu kum yine ortalama tek kedi için bir hafta boyunca ihtiyacını görecektir. Kedinizin tuvaletiyle ilgili sorunlar yaşıyorsanız bu durumda ise veteriner hekimden yardım almalısınız. PatiKule Veteriner Kliniği 7/24 verdiği hizmetler ile kedinizin tuvalete çıkmama gibi sorunları için size yardımcı olacaktır.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir