Kedilerde Tüy Bakımı Nasıl Olmalı?

İndeks: 

Kedilerde Tüy Bakımı Nasıl Olmalı?

Kedilerde tüy bakımı özellikle uzun tüylü cinslerde önemlidir. İpeksi ve uzun tüyleri ile asil görünüm oluşturan bu cins kediler için düzenli olarak tüy bakımı yapılmalıdır. Eğer düzenli tüy bakımı yapılmazsa bu durum görünümü ve sağlığı için risk oluşturabilir.

Kedi Tüy Bakımı
Kedi Tüy Bakımı

Kedilerde Tüy Değişimi

Kedilerde tüy bakımı için öncelikle tüy değişiminin hangi sıklıkla olduğunu bilmek yararlı olacaktır. Hem kısa hem de uzun tüylü kediler ilkbahar ve sonbahar aylarında tüylerini dökmektedir. Bu durum aslında yeni mevsime hazırlık içindir. Kış ayları için doğaları gereğince daha kalın ve sık tüylere sahip olurlarken yaz ayları için ise aşırı terlemenin önüne geçmek için daha seyrek tüylere sahip olurlar.

Özellikle uzun tüylü kedilerde bu değişim sürecinde etrafa bir hayli fazla tüy dökülmesi görülecektir. Tüylerin etrafa dağılmamaları için ise düzenli olarak taranmak gerekecektir. Tarama fırçası ile düzenli tarama yapıldığında kedinizin tüyleri tek bir noktada toplanacağı için etrafa dağılmayacaktır. Tarama esnasında eğer daha önceden kediniz hiç taranmamışsa bu duruma karşı koyabilir. Kedinizin enerjisini attığı ve sakin olduğu anlarda tarama işlemini yaparsanız daha kolay bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Uzun Tüylü Kedilerde Tüy Bakımı

Kediniz uzun tüylü bir cinsse bu durum tüylerinin düzenli olarak bakımını gerektirir. Düzenli olarak tüylerini taramadığınızda tüyler birbirine karışacaktır. Ayrıca popo bölgesinde de dışkı ile temas ederek parazit üremesine yol açacaktır. Yüz kısmında da görüşünü engelleyebileceği için uzun tüylerin kesilmesi gerekir. Tüylerin kesiminde elinizde fazla olan tüyleri toplayıp makasla dikkatli şekilde kesmeniz yeterlidir. Kesim esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta çok derine girmeden kesmektir. İki parmağınız arasına sıkıştırdığınızda dışarıya çıkan tüyleri kesmeniz yeterli olacaktır.

Tüy Bakımı
Tüy Bakımı

Avcılar Veteriner PatiKule kedinizin sağlık sorunlarına bağlı olarak görülecek tüy dökülmelerinde yardımcı olacaktır. Bazı hastalıklar kedilerde tüy bakımı yapılmasına rağmen aşırı tüy dökmeye neden olabilir. Eğer kediniz mevsim normallerinin dışında tüy döküyorsa, bu duruma çözüm olarak kedinizin muayene ve devamında tedavi olması gerekecektir. Hastalığa bağlı olarak tüy dökümü ciddi bir belirti olduğundan mutlaka veteriner hekim muayenesi gerektirmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir