Kedilerde Yara Bakımı Nasıl Yapılmalı?

İndeks: 

Kedilerde Yara Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Kedilerde yara bakımı cerrahi operasyonlar sonrasında sahipleri tarafından dikkatli şekilde yapılmalıdır. Yaralanma veya ameliyatlar sonrasında oluşan yaraların enfeksiyon kapmaması ve çabuk iyileşmesi için bakım konusunda titiz davranılmalıdır.

Kedilerde Yara Bakımı Nasıl Yapılmalı?
Kedilerde Yara Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Yara Bakımı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedilerde yara bakımı için öncelikle yaranın türüne dikkat etmek gerekiyor. Farklı yara türlerine değişen şekillerde yaklaşmak gereklidir. Bunun için de kedinizin içinde bulunduğu durumu anlamalısınız. Öncelikle yaralanmanın oluştuğu yerde tüy kaybı, kanama, şişlik, ağrı olup olmadığının kontrolünün sağlanması gerekmektedir. Yara kısa süre içinde fark edilmezse zaman içinde enfeksiyon kapabilecektir. Şayet enfeksiyon durumu gerçekleşirse yaranın iyileşmesi gecikecek ya da daha kötü durumlara yol açabilecektir.

Açık Olan Yaraların Bakımı

Genel olarak yara veteriner tarafından bandaj ile kapatılmışsa herhangi bir ilave bakım yapılmasına gerek yoktur. Ancak yaranın iyileşmesi için hava alması gerektiğinden genelde yaralar açık tutulur. Delici aletlerin batması gibi durumlara bağlı olarak yaralanma görülüyorsa bu durumda bakteriler dokunun derinine karşı ilerleyebilecektir. Dolayısıyla derin yaralanmaların cerrahi temizlik yapılması sonrasında kapatılması gerekir. Eğer bu temizlik işlemi yapılmadan yaranın kapatılması söz konusu olursa ciddi sorunlar oluşabilir.

Kedi Bakımı
Kedi Bakımı

Bakteri bulaşmış olan yaralarda ise genelde küçük boyutlarda cisimler veya tüy yapışmış halde bulunur. Daha büyük cisimlerin bulunması halinde ise bu işlemin temizlik işlemiyle birlikte hassas ve özenli şekilde yapılması gerekmektedir. Veteriner tarafından yara temizlenerek sonrasında dikiş atılmaktadır. Yaranın dış ortama çok fazla maruz kalmasıyla birlikte enfeksiyon kapması halinde ise bu durumun geçmesi için yaranın yine açık bırakılması gerekmektedir.

Kedilerde yara bakımı için düzenli olarak temizleme işleminin de yapılması gerekir. Acil Veteriner Kliniği PatiKule tarafından 7/24 olarak sunulan veteriner hizmetleri sayesinde ani yaralanma veya yaranın açılması gibi durumlarda da hızlı şekilde müdahale yapılabilmektedir. Açık olan yaraların iyileşme süresinde kedinizin yarasını yalamamasına da dikkat etmelisiniz. Çünkü yalama ile yara enfeksiyon kapabilir veya dikişler açılabilir.

Bunun için de yakalık kullanabilirsiniz. Yakalık kullanmayı eğer kediniz sevmezse bu durumda da koruyucu önlük gibi çeşitli kıyafetleri kedinize giydirerek yaraya ulaşmasını engelleyebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir