Anne Kedinin Yavrularına Bakmaması

İndeks: 

Anne Kedi Neden Yavrularına Bakmaz?

Anne kedinin yavrularına bakmaması bazen görülebilir. Böyle bir durum yeni dünyaya gelen yavrular için ciddi sorunlar doğurabilir. Özellikle doğumdan hemen sonra yavruların annelerinin bakımına ihtiyacı bulunur. Eğer anneleri yavrulara bakım göstermiyorsa yavrular için ciddi sağlık sorunları oluşabilir.

Anne Kedinin Yavrularına Bakmaması
Anne Kedinin Yavrularına Bakmaması

Anne Kedinin Yavrularına Bakmama Sebepleri

Anne kedinin yavrularına bakmaması için genel durum doğum sonrasında ilk olarak annenin yavrularıyla ilgilenmesi ancak sonrasında ilgilenmeyi bırakması şeklindedir. Bazı hallerde ise doğumdan hemen sonra da anne yavrularıyla ilgilenmeyebilir. Ayrıca anne tüm yavrularıyla ilgilenmeyebileceği gibi sadece tek bir yavrusuyla da ilgilenmeyebilir. Hatta bazen yavrusuna saldırdığı bile görülebilir.

Bu durumun ilk sebebi annenin hasta olmasıdır. Annedeki sağlık sorunları yavrularıyla ilgilenmesini engelliyor olabilir. Mastit rahatsızlığı olan anneler yavrularını emziremezler. Aynı zamanda annenin yeteri kadar süt üretmemesi de yine yavrularına yönelik ilgisizliğin temeli olabilir. Yetersiz beslenme ve susuz kalma gibi durumlar yeteri kadar süt üretmeyi engelleyecektir. Hamile ve yeni doğum yapmış kediler için üretilen mamalar bu bakımdan tercih edilmelidir. Anne kedinin sağlığıyla ilgili sorunların giderilmesi için acil veteriner PatiKule tarafından sunulan hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Anne Kedinin Yavrularına Bakmaması
Anne Kedinin Yavrularına Bakmaması

Yavrulara karşılık ilgisizliğin diğer bir sebebi de anne kedinin stresli olmasıdır. Anne kendisini güvende hissetmiyorsa yavrularına karşı gereken özeni gösteremez. Ayrıca bazı anneler aslında yavrularını güvende hissetmedikleri için korumaya aldıklarından dolayı görünürde yavrularıyla ilgilenmiyor gibi görünebilirler. Bu yüzden anne ve yavrularının sessiz, güvenli ve huzurlu hissedecekleri bir yerde olduklarından emin olunmalıdır.

Anne Kedinin Yavrularına Bakması İçin Yapılacaklar

Anne kedinin yavrularına bakmaması yavrular için ciddi sağlık sorunları oluşturacaktır. Bu yüzden yavrularını beslemeyeceği zamanlarda mutlaka veteriner hekime danışılmalıdır. Veteriner hekim tarafından yapılacak muayene sonrasında yavru kedilerin bakımını siz üstlenebilirsiniz. Böyle bir durumda yavru kediler için özel olarak üretilen biberon gıdalardan kullanarak yavruyu besleyebilirsiniz. Yavru kedilere asla inek sütü veya bebek maması verilmemelidir. Yavru kediniz için vereceğiniz besinlerin özel olarak üretilmiş, sağlığına uygun yapıda olması gerekir. Beslenme konusunda düzenli olarak veteriner hekimden fikir almanız ve süreci birlikte takip etmeniz tavsiye edilir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir