Köpeklerde Küsme Köpeğiniz Size Küser mi?

İndeks: 

Köpeklerde Küsme – Köpeğiniz Size Küser mi?

Köpeklerde küsme sık görülen bir durumdur. Bazı duygular tamamen insanlara özgü sanılmasına rağmen sevimli dostlarımızda da insanlara özgü duyguları görmek mümkündür. Bunlar arasında köpeklerde sık görülen bir duygu olarak küsme gelir. Köpeğinizin size küsmemesi için bu durumun nedenlerini bilmeniz ve yerine göre köpeğinize hassasiyetli davranmanız açısından yararlı olabilir.

Köpekler Neden Küser?

Köpeklerde küsme farklı nedenlere bağlı olarak görülebilir. Sahipleri ile güçlü bağlar kurabilen köpekler sahiplerinin kendilerine karşı davranışlarından küsebilir. Bağlılıklarını en yüksek seviyeden yaşayan köpekler yavru dönemlerinden itibaren küsme belirtileri gösterebilir.

Köpeklerde Küsme
Köpeklerde Küsme

Yavru köpeklerde özellikle çeşitli davranışlar köpeğiniz tarafından doğru algılanmaz. Örneğin onun sağlığı için aşı yaptırmanıza karşılık aşı biraz canını yakabileceği için köpeğiniz bu durumdan kırgınlık duyar. Ayrıca yavruluk döneminde meydana gelen çeşitli travmalar da yine küsme nedeni olarak görülebilir.

Bunun yanında hem yavru hem de yetişkin köpeklerde köpeğinizin ilgisiz hissetmesi, başka bir evcil hayvanı kıskanması, cezalandırılması, günlük rutinlerinin bozulması veya sahibinden ayrı kalması gibi nedenler yine küsmesi için sebep oluşturabilir.

Köpeğinizin Küstüğünü Anlamak

Köpeğinizin küstüğünü anlamak için davranışlarını gözlemleyebilirsiniz. Bu değişimler duygularını yansıtması içindir. Bu yüzden köpeğinizin küsmesi için sebepler olabileceğini düşünmelisiniz. Yaygın küsme belirtisi olarak eşyaları kemirme ve çiğneme öne çıkar. Uzun süre yalnız kalan veya ilgi görmeyen köpeklerde bu durum dikkat çekmek amacıyla çok yaygındır.

Şayet köpeğiniz bahsettiğimiz gibi davranışlar içindeyse ona karşı alternatifler sunmalısınız. Kendisiyle oynamak, ilgi göstermeniz ve çeşitli oyuncaklara yönlendirmek eşyalarınızı kemirmeyi bırakmasını sağlayacaktır.

Küsen Köpek
Küsen Köpek

Bunun yanında köpeğiniz size karşı ilgisini yitirebilir. Bu da tipik bir küskünlük belirtisidir. Size karşı istekli davranmıyorsa, mesafeli davranıyorsa köpeğinize ilgi göstermelisiniz. Mesafeli davranış bazı durumlarda sağlık sorunlarına da işaret olabilir. Bu bakımdan 7/24 nöbetçi veteriner kliniği PatiKule’den hastalıkların tespiti için destek alabilirsiniz.

Köpeklerde küsme; belirsiz zamanlarda yere idrar yapma gibi belirtilere de yol açabilir. Genelde istenmeyen yere idrar yapmak yaramazlık olarak algılansa da köpeğiniz kendisini ifade etmek amacıyla da bu davranış içinde olabilir. Bu yüzden idrar yapmasını kontrol etmelisiniz. Özellikle ayrılık korkusu da eşyalara idrar yapmasına yol açabilir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir