Köpekler Ne Kadar Uyur?

İndeks: 

Köpekler Ne Kadar Uyur?

Köpekler ne kadar uyur sorusuna tam olarak cevap verebilmek için köpeğin ırkına bağlı olarak değiştiğini bilmek gerekir. Bütün köpekler birbirlerinden farklıdır ve buna uyku alışkanlıkları da dahildir. Önemli olan köpeklerin ne kadar uyuduğu değil, köpeklerin gerçekten kaç saat uykuya ihtiyacı var olduğunu bilmektedir. Bu yazımızda köpeklerin uyku alışkanlıkları hakkında sizi bilgilendireceğiz.

Köpekler Ne Kadar Uyur?
Köpekler Ne Kadar Uyur?

Köpekler Günde Kaç Saat Uyur?

Köpeğinizin ne kadar uykuya ihtiyacı olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Çok fazla uyuduklarından veya yeterince uyumadıklarından endişe ediyor da olabilirsiniz. Ortalama olarak köpeklerin 12-14 saat arası uykuya ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, genellikle kaç saat uyudukları ise köpeğin cinsine bağlıdır.

Bulldog, Mastiff ve Greyhounds gibi daha büyük ırkların orta ve küçük boy köpeklerden daha sık uyumalarıyla ünlü olduğu yaygın olarak bilinir. Ancak bu, daha küçük ırkların da uykuya ihtiyacı olmadığı anlamına gelmez. Shih Tzus, Lhasa Apsos ve Chihuahuas ırklarının da çok iyi uyudukları bilinirler. Bazı durumlarda günde 18-20 saate kadar bile uyuyabilirler.

Bir köpek sahiplenmeyi düşünüyorsanız; cinslerinin özellikleri kadar ne kadar süre uyudukları hakkında çok fazla araştırma yaptığınızdan emin olun. Sizin için doğru köpek seçimi önemli.

Ortalama olarak köpeklerin 12-14 saat arası uykuya ihtiyacı vardır.
Ortalama olarak köpeklerin 12-14 saat arası uykuya ihtiyacı vardır.

Köpekler Gece Boyunca Uyur mu?

Evet, eğer eğitirseniz köpekler gece boyunca uyuyabilir. Köpeğinize iyi bir rutine sokarak gece boyunca uyumasını öğretebilirsiniz. Köpeğiniz nerede uyumaya karar verirse versin, ister alt katta ister yatağınızın yanındaki sandıkta olsun, köpeğiniz siz yatağa gittiğinizde kendisinin de uyuması gerektiğini öğrenecektir.

Köpekler Ne Kadar Uyur?
Köpekler Ne Kadar Uyur?

Gündüzleri köpeğinizle aktif olmak, onların gece boyunca uyumasına da yardımcı olacaktır. Onları yürüyüşe çıkarın, beyin jimnastiği aktiviteleri yapın, oynamaları için bol miktarda besleyici oyuncak verin ve tatmin edici bir hayat yaşamalarına ve geceleri daha iyi uyumalarına yardımcı olmak için gerektiği gibi besleyin.

Köpeğiniz hala bir yavruysa, gece boyunca uyumuyorsa çok fazla endişelenmeyin. İnsan bebekleri gibi, geceleri rahatlık veya tuvalet molası isteyerek uyanabilirler.

Köpeğim Bütün Gün Uyuyorsa Ne Yapmalıyım?

Günün büyük bir bölümünde uyuyor gibi görünen bir köpeğin büyük bir endişe kaynağı olması gerekmez, yukarıda okuyacağınız gibi, bir köpek bir insandan çok daha fazla uyur ve kestirmekten çok hoşlanır.

Köpeğinizin yaşını da hesaba katmalısınız. Köpeğiniz biraz daha yaşlanıyorsa, eskisinden daha fazla rahatlamak ve uyumak istiyor olabilir. Genellikle yürüyüş için heyecanlılarsa, ancak bunun yerine kestirmeye karar veriyorlarsa, o gün dinlenmek istediklerinden olabilir.

Köpekler Ne Kadar Uyur?
Köpekler Ne Kadar Uyur?

Ancak konu köpeğinizin uyku davranışlarına geldiğinde her zaman içgüdülerinize güvenmelisiniz. Her zamankinden daha fazla uyuduklarını düşünüyorsanız, köpeğinizde bir sorun olup olmadığını öğrenmek için veterinerinizle iletişime geçmekten çekinmeyin. Çok fazla uyumak (veya az uyumak) yemek yememek veya su içmeyi reddetmek gibi diğer davranışlarla birleşiyorsa, bu bir hastalık belirtisi olabileceğinden bir tıp uzmanına başvurmalısınız.

Eğitimli Köpeğim Gece Boyunca Uyumadığında Ne Yapmalıyım?

Köpeğiniz yaşlandıkça günlük rutinlerinde bazı tuhaflıklar geliştirebilir. Bunlardan biri de gece boyu süren huzursuzluktur. Yaşlı köpekler, aşağıdakiler gibi birçok rahatsızlık nedeniyle gece boyunca uyumak için mücadele edebilir:

  • Artrit, idrar yolu enfeksiyonları veya böbrek hastalığı gibi rahatsızlığa neden olan tıbbi problemler.
  • Kafa karışıklığına ve gece yürüyüşüne neden olabilecek bilişsel işlev bozukluğu gibi bilişsel sorunlar.
  • Köpeğinizin geceleri uyumakta sorun yaşadığından endişeleniyorsanız, veterinerinize gidin.

Yaşlı köpeğinizin gece boyunca uyumasına yardımcı olmak için, artrit gibi rahatsızlıkları varsa ağrı kesici sağlamak veya diyetlerini yaşlı bir köpeğe daha uygun bir şekilde değiştirmek gibi yapabileceğiniz pek çok şey vardır. Yaşlı köpeklerin kafası diğer köpeklere göre biraz daha fazla karışabilir, bu nedenle hayatınızda büyük değişiklikler olduysa, örneğin yeni bir eve taşınmak, yaşlı köpeğinizin normalden daha az uyumasının nedeni bu olabilir. Stresten kaçınmak için alanlarını mümkün olduğunca tanıdık tutmaya çalışın.

Uyku, bir köpeğin rutininin çok önemli bir parçasıdır ve uygun miktarda uyurlarsa sağlıklı bir yaşam tarzına katkıda bulunacaktır. Köpeğinize nasıl bakacağınız hakkında daha fazla bilgi için PatiKule Veteriner Kliniğine 7/24 danışabilirsiniz.

7/24 Bahçeşehir Veteriner Hizmetleri
7/24 Bahçeşehir Veteriner Hizmetleri

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir