Köpeğinizin Sizi Sevdiğini Nasıl Anlarsınız?

İndeks: 

Köpeğinizin Sizi Sevdiğini Nasıl Anlarsınız?

Köpeğinize sevginizi göstermenin yüzlerce yolunu bildiğinizden eminiz, ancak köpekler size nasıl sevgi gösterir? Köpeğinizin sizi sevdiğini nasıl anlarsınız?

Köpeğinizin Sizi Sevdiğini Nasıl Anlarsınız?
Köpeğinizin Sizi Sevdiğini Nasıl Anlarsınız?

Köpeğinizin Sizi Sevdiğini Nasıl Anlarsınız?

Çoğu evcil hayvan sahibi için köpekler, evimizdeki herkes kadar ailemizin bir parçasıdır. İnişler ve çıkışlar boyunca bizimle birlikteler ve genellikle zor bir günün ardından ihtiyaç duyduğumuz sevgiyi gösterecek, güven verici dostlarımız olabilirler.

 İşte köpeğinizin sizi sevdiğine dair 5 işaret:

Köpeğiniz Yatak Odanızda Uyuyorsa

İki tür köpek sahibi vardır, köpeğinin yanlarında yatmasına izin verenler ve vermeyenler. Her şey kişisel tercihe bağlı olsa da aynı yatağı paylaşmak, evcil hayvanların ve sahiplerinin bağlarını güçlendirmenin bir yoludur.

Köpeğinizin Sizi Sevdiğini Anlamak
Köpeğinizin Sizi Sevdiğini Anlamak

Köpeğinizin yatak odanızda uyumak istemesi, sürü zihniyetinin bir göstergesi olduğu kadar, aynı zamanda sevgilerinin de bir işaretidir. Tıpkı arkadaşlarımız ve ailemizde olduğu gibi, fiziksel sevgi kişisel bağları güçlendirebilir ve evcil hayvanınızın kendini güvende ve güvende hissetmesini sağlayabilir.

 

Eve Geldiğiniz Köpeğiniz Çok Mutlu Oluyorsa

Zor bir iş gününden sonra eve gelip neşeli bir köpek tarafından karşılanmak kadar güzel bir duygu yoktur. İster sadece gün boyunca çalışmak için dışarı çıkmış olun, ister evcil hayvanınızdan normalden daha uzun süre ayrı kalmış olun; bu evcil hayvanınızla yeniden bağlantı kurmak için bir fırsattır.

Peki eve geldiğinizde köpeğiniz neden bu kadar heyecanlanıyor? Bunun arkasında bir bilim var. Köpek davranışları üzerine yapılan bir araştırmaya göre, tanıdık bir kişinin yeniden ortaya çıkması, köpeklerin oksitosin düzeylerini artırıyor.  Oksitosin; çiftler arası bağ ve sosyal hafızayla bağlantılı bir kimyasal.

Köpeklerde Oksitokin Hormonu
Köpeklerde Oksitokin Hormonu

Bu oksitosin seviyeleri, fiziksel temas söz konusu olduğunda daha da artıyor. Basitçe söylemek gerekirse, köpeğiniz eve geldiğinizde bağlantınızı kurmaya ve sürdürmeye yardımcı olmak için sizinle yakın ve kişisel olmak ister. Siz ayrıyken köpeğinizin üzüldüğünü fark ederseniz, ayrılık kaygısı yaşıyor olabilir.

Köpeğiniz Fiziksel Temas İçin Uğraşıyorsa

İnsanlarda olduğu gibi, fiziksel temas, köpeğinizin sizi sevdiğini gösterme yollarından yalnızca biridir. Aşağıdakiler dahil birçok farklı iletişim türü vardır:

Yalama: Yalama, bir köpeğin şefkat göstermesinin yaygın bir yoludur. Özellikle yüzün yalanması, bir köpeğin yaşamının erken dönemlerine, yani yiyecek almaya çalışmak için annesinin yüzünü yaladığı zamana bir geri dönüş olabilir.

Pençeleme: Pençeleme genellikle dikkatinizi çekmenin bir yoludur. Köpeğiniz oynamak, yemek yemek veya sadece biraz daha fazla temas kurmak istiyor olabilir.

Dinlenme: Kucağınıza oturarak veya size sarılarak, köpeğiniz sizinle güvende ve rahat olduğunu gösterir.

Köpeğinizi severken onların neresine dokunduğunuz da önemlidir. Tüm evcil hayvanların tatlı noktaları vardır, ancak çoğu köpek karnına, omzuna veya omurgasının alt kısmına dokunulmasını tercih eder ve sever. Genel olarak, başlarını okşamaktan veya patilerini çok uzun süre tutmaktan kaçının. Köpeklerin tanıdık biriyle birlikte olmaktan daha rahat hissetme olasılığı daha yüksektir.

Köpeklerde Oksitokin Hormonu
Köpeklerde Oksitokin Hormonu

Köpeğiniz Size En Sevdiği Oyuncağı Getiriyorsa

Köpeğinizin size en sevdiği oyuncağı getirmesi elbette en sevdiği oyunu oynamak istediğinin açık bir işareti olabilir. Ailenin lideri olduğunuzu ve eve dönmenizin köpeğiniz için çok önemli olduğunu unutmayın. Oyuncağını getirirlerse, onu oynamak ve bağ kurmak için bir bahane olarak kullanın, böylece köpeğinizin belirli bir rutini olur ve ikiniz birlikte kaliteli zaman geçirirsiniz.

Pek çok köpek oynamaktan mutlu olsa da, köpeğinizin oyuncağını aldıktan sonra ilgisini kaybettiğini fark edebilirsiniz. Köpeğiniz, oyuncağını getirdiğinde daha fazla sevgi ve ilgi gördüğünü biliyor olabilir ve bunu daha fazla kucaklanmak için zekice bir hile olarak kullanıyor olabilir. Bunun için gösteriş yapmaya çalışıyor olabilirler.

Şu anda köpeğinizle oyun oynamıyorsanız, onunla olan bağınızı artırmanın harika bir yolu olabilir. Bazı önemli ipuçları için onlarla oynayabileceğiniz eğlenceli oyunlara yönelik önerilerimize göz atın.

Köpeğiniz Sizinle Göz Teması Kuruyorsa

Kucaklaşmanın yerini hiçbir şey tutamazken, köpek sahipleri en sevdiğimiz köpeğin sevgi dolu bakışlarına karşı koyamazlar. Köpeklerle göz temasını sürdürmek, evcil hayvanınızla bağlantıda kalmanın önemli bir yoludur.

Bir köpeğin göz temasıyla ilişkisi, cins ve kişiliğe göre büyük ölçüde değişebilir. Köpeğinizden sevgi dolu bakışlar almıyorsanız, üzülmeyin. Portsmouth Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, Siberian Huskies gibi eski köpek ırklarının daha evcilleştirilmiş türlere göre göz teması kurma olasılığının daha düşük olduğunu ortaya çıkardı.

Köpeğinizden kesinlikle sevgi dolu bir bakış bekleyebileceğiniz tek an, beslenme zamanıdır. Köpeğinizi elinizle beslemeye çalışarak onun sevgisini artırmayı deneyin. Bu konuda daha detaylı bilgi için PatiKule Veteriner Kliniğine danışabilirsiniz.

7/24 Bahçeşehir Veteriner Hizmetleri
7/24 Bahçeşehir Veteriner Hizmetleri

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir