Kedim Beni Neden Isırıyor?

İndeks: 

Kedim beni neden ısırıyor?

Kediler karmaşık, meraklı yaratıklardır ve kedinizin sizi ısırmasının birçok nedeni vardır. Kedim beni neden ısırıyor diyebilirsiniz ama ister inanın ister inanmayın, ısırmanın hepsi olumsuz bir davranış değil. Kediler elbette bizimle konuşamazlar ama bazen konuşmak isterler veya buna ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle ısırmayı bir iletişim yolu olarak farklı biçimlerde kullanırlar.

Evcil bir kediniz varsa, muhtemelen sizi bir noktada ciddi ya da şakacı bir şekilde ısırmıştır. İster sevgi ısırığı ister oyun ısırığı veya agresif ısırık olsun, evcil hayvanınızı daha iyi anlamak için aşağıda kedinizin sizi ısırmasının olası nedenlerine bir göz atmanız öneririz.

Kedim Beni Neden Isırıyor?
Kedim Beni Neden Isırıyor?

Kedim Beni Hafif Isırıyor

Bir ısırık kulağa pek dostça gelmeyebilir, ancak kediler genellikle şefkat göstermek için ısırırlar. Anne bir kedi, yavru kedisini temizlediğinde onu nazikçe ısırır ve buna sevgi ısırığı denir. Kediler, bize sevgi ve şefkat göstermek ya da dikkatimizi çekmek için bunu insanlarda tekrarlar. Kediler çok sevecen yaratıklar olabilir ve size bu sevgi dolu davranışlar hakkında daha iyi bir fikir vermek için kedilerin sizi sevdiklerini göstermek için yaptıkları şeyler hakkında size bir makale hazırladık.

Kedim Beni Yalıyor, Sonra Neden Isırıyor?

Yukarıdakine benzer şekilde, kedinizin kendisini veya başka bir kediyi tımarladığını görürseniz, bu genellikle hem yalamayı hem de ısırmayı içerir. Kediniz sizi yalıyor ve ısırıyorsa, muhtemelen tımarlamayı taklit ediyordur ve bu, ilişkinizde olumlu bir işarettir. Kediler yalnızca kendi gruplarındaki diğer kedileri tımar eder, bu da sizinle iyi bir bağları olduğunu hissettikleri anlamına gelir.

Kedim Beni Neden Isırıyor?
Kedim Beni Neden Isırıyor?

Kedim Mırlarken Beni Isırıyor

Kedilerin mırlaması mutlu ve rahat oldukları anlamına gelebilirken, stresli, endişeli veya üzgün olduklarında mırlamayı kendilerini sakinleştirmenin bir yolu olarak da kullanırlar. Evcil hayvan sahipleri olarak, evcil hayvanlarımıza sevgi yağdırmak istiyoruz, bu yüzden onları okşuyoruz ve bu onları mutlu ederek mırıldanmalarına neden oluyor, ancak yeterince etkileşime girdiklerinde ve okşama onları aşırı uyardığında, işte o zaman ısırabilirler.

Kuyruğu sallamak, düz kulaklar ve genişlemiş göz bebekleri gibi, kedilerin çok mutlu olmadıklarını göstermek için dikkat etmeniz gereken başka kedi davranışları da vardır. Bunların hepsi kedinizin mutlu olmadığını gösterebilir, bu yüzden belki de o anda kucaklaşmaktan kaçınmanız gerekebilir.

Kedim Elimi Tutup Isırıyor

Kediler doğuştan avcıdır, bu nedenle kediniz elinizi yakalar ve ısırırsa, avlanma davranışını taklit eder ve elinizi avmış gibi yapar. Genellikle ön pençelerini elinize sararlar, arka ayaklarıyla tırmalarlar ve sonra ısırırlar. Vahşi doğada avlarını bu şekilde öldürürler. Sizi incitmek istemiyorlar, bu yüzden endişelenmeyin, sadece doğal hayvani içgüdülerine göre hareket ediyorlar ve oyun oynuyorlar.

Kedim Beni Neden Isırıyor?
Kedim Beni Neden Isırıyor?

Kedim Beni Durup Dururken Isırıyor

Evcil bir kediniz varsa, muhtemelen bir noktada, genellikle onları okşarken veya en sevdikleri yerdeyken, nedensiz bir saldırıya maruz kalacaksınız. Unutulmaması gereken bir şey, bu davranışı kişisel olarak almamanız gerektiğidir, bir ısırık, basitçe kedinizin sizinle iletişim kurma şeklidir.

Kediniz onu okşarken ve kucaklarken sizi ısırırsa, bu onun aşırı uyarıldığını size söyleme şeklidir; duyarlılık eşiklerine ulaştılar ve artık yeterince insan etkileşimi yaşadılar. Onları “kendi alanlarında” (yatakları veya tırmalama direği gibi sessiz bir yer) iken okşarsanız, o zaman onların bölgesinde olduğunuz için sizi ısırabilirler ve kontrolü geri almak isterler.

Kediniz sizi sebepsiz yere ısırırsa ve bu davranış kediniz için oldukça sıra dışıysa, bu onun acı çektiğinin bir işareti olabilir, bu nedenle veterinerinize danışmanız en doğru karar olacaktır. Bu gibi durumlarda 7/24 gece açık veteriner PatiKule Kliniğine başvurabilirsiniz.

Kedi Yavruları Neden Isırır?

Yavru kediler avlanma dürtüsüyle doğarlar, doğal olarak meraklıdırlar ve genellikle çevrelerini bulmak için ısırmalarıyla yol bulurlar. Bir yavru kedi olarak henüz bir oyuncak, avları veya insan ayağı arasındaki farkı bilmiyorlar, sadece atlayışlarını denemek ve hareket eden her şeyi avlamak istiyorlar. Yavru kedilerin ısırması tamamen normal bir davranıştır, ancak yavru kedinizi erken yaşta doğru şeyleri ısırmaya teşvik etmek iyi bir fikirdir.

Farklı av türlerini taklit eden pelüş oyuncaklar, kovalayıp yakalayabilecekleri oyuncaklar, saklanabilecekleri tüneller vb. gibi çeşitli oyuncakları kullanarak yavru kedinizle günde birkaç kez oynayın. Hareketli bir hedefe ihtiyaç duyar, bu nedenle yavru kediniz için oyuncakları hareket ettirmeniz ve oyuncu davranışı teşvik etmeniz önemlidir. Yavru kediniz oyuncağı yakaladıktan sonra, avlanma deneyimini tatmin etmek için onu bir ödül maması ile ödüllendirin ve bu iyi davranışı teşvik edin.

Kedim Beni Neden Isırıyor?
Kedim Beni Neden Isırıyor?

Kedinin Isırması Nasıl Durdurulur?

İster yavru ister yetişkin kediniz olsun, kedinizin oyuncakları yerine ellerinizi ve ayaklarınızı ısırmasını önlemek için yapabileceğiniz şeyler var.

Yavru bir kedi her zaman oyuncu bir enerjiye sahiptir, bu nedenle sahibi olarak onları ellere veya ayaklara değil oyuncaklara yöneltmelisiniz. Yavru kediniz elinizi veya ayağınızı ısırarak oynamaya başlarsa, sert bir şekilde hayır deyin ve oyundan çıkın, ancak ona elinizin yerine oynaması için bir oyuncak verin. Bu, oynamak istediklerinde oyuncaklarıyla oynamaları gerektiğini anlamalarına yardımcı olacaktır.

Yavru bir kediye benzer şekilde, yetişkin kediniz sizi agresif bir şekilde veya oyun sırasında ısırırsa, bu davranışın uygun olmadığını ona bildirmeniz önemlidir. Kedinize bağırmayın veya vurmayın, bu muhtemelen kedinizi üzecek ve daha fazla yaramazlık yapmasına neden olacak strese neden olacaktır.

Isırdıklarında “hayır” veya “ah” deyin ve onlarla oynamayı bir dakikalığına bırakın. Her seferinde aynı şekilde tepki verirseniz, kediniz sizi ısırdığında oyun süresinin sona erdiğini kısa sürede fark edecek ve sonunda duracaktır. Bunun en iyi oyun şekli olduğunu tekrar vurgulamak için kedinizi oyuncaklarıyla oynarken ödüllendirebilirsiniz.

Kedilerin ısırması doğalarının bir parçasıdır, bu yüzden onlara hareket eden, av benzeri ellerimizi avlamamalarını veya ısırmamalarını söylediğimizde, onlara yanlış gelen bir şey yapmalarını isteriz. Evcil hayvanınıza karşı sabırlı olmanız, farklı davranışlarını ve ruh hallerini anlamanız ve gerektiğinde yukarıdaki ipuçlarını uygulamanız önemlidir, böylece evcil hayvanınızla en iyi ilişkiyi kurabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir