Kedilerde Bunama

İndeks: 

Kedilerde Bunama

İnsanlar gibi, hayvanlar da yaşlandıkça bedenlerinde ve zihinlerinde büyük değişiklikler görebilirler. Peki kediler hafızalarını kaybedebilir mi? Kedilerde bunama olabilir mi? Ne yazık ki hafıza kaybı, kedilerde yaşlanma sürecinin en yaygın etkilerinden biridir. Bu nedenle kedilerde bunama hakkında sık sorulan sorularınızı yanıtlamak ve kedinizin beynini aktif tutmaya nasıl yardımcı olabileceğinizi bilmeniz gerekiyor.

Kedilerde Bunama
Kedilerde Bunama

Bir Kedinin Hafızası Ne Kadardır?

Bu sorunun kesin bir cevabı olmamakla birlikte kedilerin insanları ve nesneleri uzun ya da kısa süreler boyunca hatırlayabildiği fikrini destekleyen birçok çalışma var. Ancak tıpkı insanlar gibi bir kedinin ister olumlu ister olumsuz aşırı olan herhangi bir duyguya bağlıysa bir olayı hatırlama olasılığı daha yüksektir.

Kaba bir tahminle, kedilerde “kısa süreli hafızanın 5 ila 30 saniye arasında olduğunu“, ancak uzun süreli hafızanın “süresiz” sürebileceğini yapılan araştırmalar ortaya koyuyor.

Kedi Hafızası Cinse Göre Değişiklik Gösterir mi?

Herkesin kedisi benzersizdir ve her kedi cinsinin onları onlar yapan farklı özellikleri vardır. En iyi hafızaya sahip kedi hakkında iyi bir tahminde bulunmak için diğer özellikleri kullanabiliriz. Örneğin hafıza, genel zeka ile bağlantılıdır. Yani, en zeki kedilere bakarsak, en iyi hafızaya sahip olanları anlamanın bir yolunu bulabiliriz.

Araştırmaya göre bu, kedi sahipleri için şok edici olsa da kedilerin en zeki aile hayvanı olmadığına dair kanıtlar var.

Dünyanın dört bir yanından altı farklı üniversiteden araştırmacılar, kedi ve köpeklerin beyinlerindeki nöron sayısı üzerine bir çalışma yürüttüler. Nöronlar, bilginin nasıl işlendiğini ölçme şeklimizdir. Bu nedenle ne kadar çok nöron varsa hayvan o kadar zeki olur. Sonuçlar, köpeklerin beyinlerinin “500 milyon nörona sahip olduğunu, bu sayının bir kedinin beyninde bulunan 250 milyonun iki katından fazla”2 olduğunu ortaya çıkardı.

Kedim Neden Hafıza Kaybı Yaşıyor Olabilir?

Rutin veteriner kontrolü ile beslenmeye kadar, kedilerimiz daha sağlıklı ve daha uzun yaşıyor. Günümüzde, bir kedinin 20 veya 21 yaşına kadar yaşaması alışılmadık bir durum değil.

Kediler yaşlandıkça “bilişsel işlev bozukluğu” adı verilen rahatsızlık meydana çıkabilir. Bilişsel işlev bozukluğunun birçok etkisi vardır ve hafıza kaybı bunlardan sadece bir tanesidir. Kedinizin bilişsel işlev bozukluğuna yakalanma ihtimali evcil hayvan yaşlandıkça artma eğilimindedir. Örneğin, 11 ila 15 yaşındaki kedilerin %55’inde bir tür bilişsel işlev bozukluğu vardır ve 16 ila 20 yaşındaki kedilerin %80’inden fazlasında semptomlar gelişmiştir.

Kedilerde Bilişsel İşlev Bozukluğu
Kedilerde Bilişsel İşlev Bozukluğu

Kedilerde bilişsel işlev bozukluğunun belirtileri nelerdir?

Aşağıdaki davranışlar kedilerde bilişsel işlev bozukluğunun belirtisi olabilir:

  • Öğrenme ve Hafıza – Eski rutinleri unutmak veya yenilerini benimsememek.
  • Azaltılmış aktivite – Kediniz uyuşuk veya ilgisiz görünebilir.
  • Kafa karışıklığı ve kaygı – Kediniz yönünü kaybetmiş görünebilir veya korkabilir.
  • Bölünmüş uyku – Uyku döngülerini normalden farklı hale getirmiş olabilirler.
  • İlişkileri değiştirmek – Yeni bir davranış olarak bir aile üyesiyle veya başka bir evcil hayvanla geçinememek.

En yaygın olarak yaşlanmaya bağlı olmakla birlikte, kedilerde bunama hafıza kaybı yoğun stres veya travma nedeniyle de olabilir. Evcil hayvanınız bir kazadan sonra semptomlar gösteriyorsa, herhangi bir yaralanma olup olmadığını kontrol etmek için daima veterinerinize danışın. İstanbul’da gece açık veteriner PatiKule’ye 7/24 ulaşabilirsiniz.

Kedinizin bunama hastası olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Kedinizin hafıza kaybı yada kedilerde bunama konusunda gerçekten endişeleniyorsanız, her zaman bir veterineri ziyaret etmelisiniz. Yukarıda belirtilen semptomları gösteriyorlarsa, evcil hayvanınızın durumunun ilerlemesini değerlendirebilecek ve kedinizin özel ihtiyaçlarına göre tavsiyelerde bulunabilecek olan veterinere götürün. Kedinizin bilişsel işlev bozukluğuna sahip olup olmadığını veya semptomlarının başka bir şeyle ilişkili olup olmadığını size söyleyebileceklerdir.

Kedilerde Hafıza Kaybı
Kedilerde Hafıza Kaybı

Kedinizi nasıl sağlıklı tutabilirsiniz?

Sevimli dostunuzu mutlu ve sağlıklı tutmak istiyorsanız hafıza bozulmasını veya bilişsel işlev bozukluğunu önlemek için yapabileceğiniz birçok şey var.

En önemli şey, evcil hayvanınızın zihnini aktif tutmanızdır. Evde yeterince uyarı aldıklarından emin olmanın bazı yolları şunlardır:

  • Kedinizle oyunlar oynayın.
  • Onları yürüyüşe çıkarın.
  • Kedinizin avlanma içgüdülerini harekete geçiren yeni oyuncakları tanıtın.
  • Evcil hayvanınız evin her yerinde can sıkıntısıyla mücadele ediyorsa, kedinizin can sıkıntısına çare bulma yollarımıza göz atın – bunlar, kedi dostunuzun hem canlanmasını hem de eğlenmesini kesinlikle sağlayacaktır.

 

 

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir