Köpek çip ya da köpek mikroçip - Mikroçip Nedir?

İndeks: 

Köpek çip ya da köpek mikroçip – Mikroçip Nedir?

Köpek çip ya da köpek mikroçip olarak da bilinen mikroçipler evcil hayvanınızın dijital bir kimlik sahibi olması için önemli bir göreve sahiptir. Evcil hayvanınızın veteriner veya barınaklar tarafından fark edilmelerini sağlayan mikroçipler bu sayede örneğin köpeğinizin kaybolup barınağa veya veterinere getirildiğinde sizinle iletişim kurulmasını kolaylaştırır.

Köpek çip ya da köpek mikroçip
Köpek çip ya da köpek mikroçip

 

Mikroçip Ne İşe Yarar?

Köpek çip ya da köpek mikroçip deri altına enjekte edilerek uygulanır. Amacı bir tür navigasyon görevi görmesidir. Çok küçük boyutta olan mikroçip, evcil hayvanınıza özel kimlik numarası taşır. Bu sayede kimlik numarası tarandığında evcil hayvanınızın kaydı çıkar. Mikroçip bu sayede evcil hayvanınızın bir tür kimlik sahibi olmasını sağlamaktadır. Çoğunlukla köpekler için kullanıldığı için köpek mikroçip olarak bilinse de farklı hayvanlara uygulanabilmektedir.

Köpeğiniz için ise mikroçip kullanmak olası bir kaybolma durumunda köpeğinize ulaşmanızda yardımcı olabilir. Mikroçip ömür boyu kalıcı olduğu ve köpeğinizin kimliğini içerdiğinden kaybolma halinde barınak ya da veterinere götürülen köpeğiniz bu sistem sayesinde karşı tarafın sizinle iletişime geçmesine olanak tanır. Bu sayede de mikroçip olmayan duruma göre çok daha hızlı şekilde evcil hayvanınıza ulaşma olanağı bulabilirsiniz.

Mikroçip ile evcil hayvanlarınızı takip edin.
Mikroçip ile evcil hayvanlarınızı takip edin.

Köpek çip ya da köpek mikroçip neden kullanılır?

Mikroçip kullanımı genel olarak evcil hayvanınızın kaybolması veya çalınması gibi durumlarda şayet veteriner ya da barınağa götürülmesi halinde sizinle iletişime geçilmesi içindir. Ancak bunun yanında veteriner kliniğinde tıbbi bir hafıza oluşturmak için de kullanılır. Mikroçip üzerine işlenecek bilgiler daha önceden geçirmiş olduğu hastalık, rahatsızlık veya tedaviler hakkında kolay şekilde bilgi sahibi olmayı sağlayacaktır.

Köpek çip ya da köpek mikroçip acısız olup uygulama sırasında veya sonrasında köpeğiniz için herhangi bir sorun oluşturmaz. Uzun vadede de sağlık sorunlarına yol açmaz. Kalıcı olduğu için evcil hayvanınızın vücudunda kalacaktır. Aynı zamanda yasal olduğu için de herhangi bir hukuksal sorun yaratmamaktadır.
Mikroçip, bir GPS yani evcil hayvanınızı takip edebileceğiniz bir sistem değildir. Sadece kimliğini yanında taşımasını sağlayarak veteriner ya da barınaklarda kimlik bilgilerinin, sağlık geçmişinin görüntülenmesini sağlar.

Mikroçip uygulamasında ise mutlaka uzman veteriner tarafından sağlanmalıdır. Derisinin altına yerleştirildiği için uzman veteriner dışında mikroçip takılması uygun değildir. Bunun için 7/24 veteriner PatiKule ile iletişime geçerek köpeğiniz başta olmak üzere evcil hayvanlarınız için acısız ve kısa sürede tamamlanacak şekilde mikroçip taktırabilirsiniz.

Yönetmelik

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği’nin (TVHB) ‘Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmeliği‘ kapsamında, bu yıl sonuna kadar sahipli köpeklere, 2022 sonuna kadar da sahipli kedilere mikroçip enjekte edilmesi zorunlu hale getirildi.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir