Kedi Dış Parazit Zehirlenmesi

İndeks: 

Kedi Dış Parazit Zehirlenmesi

Kedi dış parazit veya parazitler sıklıkla görülen durumdur. Sadece kedilerde değil, evcil hayvanların çoğunda parazitler meydana gelebilir. Parazitler kene, pire, akar gibi farklı sınıflara ayrılsalar da hepsinin ortak özelliği kedinize rahatsızlık vermesidir. Bu durumdan kedinizi kurtarmak için kullanacağınız ilaçlar ise zehirlenmeye yol açabilir. Bu durum ise kedilerde dış parazit zehirlenmesi olarak bilinir.

Kedilerde Dış Parazit Neden Olur?

Kedi dış parazit oluşumu için tüy ve cilt yapısı yüzünden son derece elverişlidir. Üstelik kediler yıkanmayı da sevmedikleri için parazitlerin üremeleri için de köpeklere göre daha uygun bir yapı oluştururlar. Bu kapsamda da cildinde ve tüylerinde farklı dış parazitler görülebilir. Dış parazitler kedinizin çok rahatsız olmasını ve aynı zamanda başka hastalıkların da oluşmasına yol açacağı için mutlaka giderilmesi gereken canlılardır. Parazitlerin tedavisi için ise ilaçlar kullanılır.

Sadece kedilerde değil, evcil hayvanların çoğunda parazitler meydana gelebilir.
Sadece kedilerde değil, evcil hayvanların çoğunda parazitler meydana gelebilir.

Kedilerde dış parazit oluşumu için birden fazla etmen vardır. Yaygın olarak kene, pire ve akarlar görülür. Dış parazitin oluşma nedenleri arasında öncelik başka bir kediden bulaşmalarıdır. Özellikle pire gibi parazitler çok kolay şekilde bir kediden başka kediye geçebilir.

Keneler ise başka hayvanlardan ya da bitkilerden bulaşabilirler. Keneler daha çok bahçe gibi alanlar ile teması olan kedilerde yaygın olarak görülür.
Her durumda hem kaşınma hem de ağrı verme açısından parazitler sorunlara yol açar. Bu parazitlerden kurtulmak için ise parazit giderici ilaçlar kullanılacaktır. Ense damlası olarak da bilinen bu ilaçlar kedinizin ense kısmına damlatılır ve parazitleri uzaklaştırır. Ancak bu ilaçlar kedinizin zehirlenmesine de yol açabilir.

Kedi Dış Parazit Zehirlenmesi Neden Olur?

Kedi dış parazit zehirlenmesi olarak bilinen durum parazitleri uzaklaştırmak için kullandığınız damlanın kediniz tarafından yalanmasıdır. Son derece güçlü olan bu ilaçlar, kediniz tarafından alındığında zehirlenmeye yol açar. Özellikle yüksek boyutlarda ilaçtan alınmışsa bu durum kediniz için ciddi sorunları beraberinde getirebilir. Bu yüzden de bir an önce veterinere başvurmalısınız.

Kedi Dış Parazit Zehirlenmesi
Kedi Dış Parazit Zehirlenmesi

Bahçeşehir bölgesi kedi kan tahlili yapacak olan PatiKule veteriner kliniği zehirlenmenin hangi boyutta olduğunu anlayarak gerekli önlemleri alacaktır. Zehirlenme gibi durumlara yol açmamak için ise parazit ilaçlarını kullandıktan sonra bir süre kedinizi gözetim altında tutmanız tavsiye edilir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir