Kedim Kusuyor

İndeks: 

Kedim Kusuyor

Kedim kusuyor diyorsanız bu durumun kedinizin sağlığıyla ilgili sorundan kaynaklandığını bilmelisiniz. Özellikle sık kusma durumu normal bir durum değildir ve böyle bir durum yaşanıyorsa mutlaka veteriner hekime başvurulmalıdır. Avcılar gece çalışan veteriner PatiKule evde veteriner hizmetleri vermektedir.

Kedim Kusuyor
Kedim Kusuyor

Kediler Neden Kusar?

Kedim kusuyor durumu için öncelikle kedilerin hangi durumlarda kustuğuna odaklanmak gerekir. Kedilerde kusma farklı nedenlere bağlı olarak görülebilir. Nelerin kusmaya yol açtığını bilmek tedavinin de doğru şekilde uygulanmasını sağlamak açısından yararlıdır.

Kedilerde kusma genel olarak şu nedenlere bağlıdır;

  • Mide veya bağırsak sorunları
  • Diyet değişimi
  • İlaç kullanmak
  • Mama
  • Başka kediler ile temas
  • İshal, kilo kaybı ve iştahsızlık yaygın kusma nedenleridir.
Kedilerde Kusma ve Halsizlik
Kedilerde Kusma ve Halsizlik

Bunların dışında böbrek, karaciğer, kanser, şeker hastalıkları gibi farklı hastalıklar da yan etki olarak kusma oluşturabilir. Böylesi durumlarda kusma kedinizin sağlığındaki mevcut sorunları gösterdiği için mutlaka zaman kaybetmeden veteriner hekime başvuru yapılmalıdır. Avcılar gece çalışan veteriner PatiKule’ye başvurarak kedinizin kusma nedenini tam olarak öğrenebilirsiniz.

Yaygın Görülen Kusma Nedenleri

Kedim kusuyor sorunu için yaygın olarak görülen nedenleri de bilmeniz yararlı olacaktır. Bu nedenlerden bazıları zararlı değildir ve telaşlanmamanız için de yardımcı olabilir. Yaygın olarak görülen ilk neden tüy topağıdır. Kediler kendilerini yalayarak temizler ve bu esnada da tüylerini yutarlar. Tüyler ise kediler tarafından sindirilmez, genel olarak ise dışkı ile dışarıya atılır. Ancak dışkıyla dışarıya atılmadıklarında kusma olarak atılırlar.

Bir diğer neden de hızlı yemek yemektir. Yaş mama gibi kediler için çok cazip gelen mamaların bir anda, hızlıca tüketilmesi kedide kusmaya yol açabilir. Şayet kusmuğunun içinde sindirilmeyen mamalar görülüyorsa bu durum beslenmesinden kaynaklı olduğuna işaret eder. Kedilerde mide rahatsızlığının önlenmesi için gerekli işlemler yapılmalıdır.

PatiKule Veteriner Kliniği
PatiKule Veteriner Kliniği

Beslenme ile ilgili bir diğer durum da çeşitli gıdalara alerji gösterilmesidir. Mama içinde bulunan herhangi bir besin veya katkıya karşı eğer kedinizin alerjisi varsa bu durum besinin vücudundan atılması için kusma olarak kendisini gösterecektir.

Fare zehri veya böcek ilacı gibi zararlı kimyasallar kediniz tarafından yalandığında bu durum vücudunun bir koruma refleksi olarak kusmasına yol açar. Tehlikeli bir durum olduğundan zehirle temas halinde vakit geçirmeden veteriner hekime başvurmalısınız.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir