Kediler Adet Olur mu?

İndeks: 

Kediler Adet Olur mu?

Kediler adet olur mu sorusuna evet yanıtı verilebilir. Ancak bu durum insanlardan daha farklı şekilde görülür. Dişi kedilerde menstrüel döngü yerine kızgınlık döngüsü görülür. Bu dönemde de erkek kedileri kendilerine çekerler.

Kediler Nasıl Adet Olur?

Kediler adet olur mu durumu pek çok kedi sahibi tarafından bilinmez. Bunun nedeni ise insanlarda olduğu gibi adet kanamasının olmamasıdır. Fakat kanamanın olmaması adet olmadığını göstermemektedir. Kedilerde adet döngüsü cinsel olgunluğa yani 6 aylık olduklarından sonra başlar. Bu dönemden sonra kediler kızgınlık belirtilerini gösterirler.

Kediler Adet Olur mu?
Kediler Adet Olur mu?

İnsanlarda adet döngüsü menstrüel döngü olarak adlandırılır. Bu döngünün ise kanama şeklinde gözle görünecek sonuçları olur. Kedilerde ise bu dönem estrus döngüsü olarak isimlendirilir ve kanama yerine farklı şekilde sonuçlar görülür. Kedinin adet veya kızgınlık döneminde çiftleşmek için miyavlamak ve asabi hareketler göstermesi bu döngünün bir sonucudur.

Bazı dişi kediler erkekleri çekmek için çeşitli yerlere idrar püskürtme de yapabilir. Dolayısıyla kedilerde adet aslında insanlarda olduğu gibi kanamayla ölü yumurtaların dışarıya atılmasını değil çiftleşmek için hormonların harekete geçmesi anlamına gelmektedir.

Dişi Kedilerde Kızgınlık Dönemi Belirtileri

Kediler adet olur mu sorusu bu bakımdan aslında kızgınlık dönemine giriş ile yanıtlanabilir. Kızgınlık dönemi hormonların önemli seviyelerde baskın olduğu bir dönemi işaret ettiği için kedi sahiplerinin bu dönemi rahat atlatmaları önemlidir. Kedilerde insanlarda olduğu gibi kanama görülmez ancak gözle görülmeyecek küçüklükte olan kahverengi akıntılar genital bölgelerinde görülebilir. Bunun dışında ise asıl belirtiler hareketlerinde görülür;

  • Erkek kedilere karşı aşırı talepkar olması
  • Kedinin kendini yere atması ve sırt üstü yuvarlanması
  • Sürtünme sırasında poposunu kaldırması
  • Çok fazla ve yüksek sesle miyavlaması
  • Daha fazla idrar yapması
  • Çevresine karşı agresif olma önemli belirtiler arasında yer alır.
Kızgın Kedi
Kızgın Kedi

Kızgınlık dönemi sorunlu geçebilecek bir dönem olacağı için kedinize karşı nasıl davranmanız gerektiği hakkında PatiKule Veteriner gibi uzman veteriner kliniğinden destek alabilirsiniz. Kızgınlık dönemi kendiliğinden geçen bir dönemdir ve dönem sona erdiğinde kedinizin hormon seviyesi normal seviyeye geleceğinden yaşayacağı sorunlar da ortadan kalkacaktır. Ancak bu dönemi uzman yardımı ile atlatmak daha yararlı olacaktır.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir