Kedim Hapşırıyor

İndeks: 

Kedim Hapşırıyor

Kedim hapşırıyor demeniz için kedinizin sık olarak hapşırması gerekir. Kedilerde hapşırma onların komik görünmesine yol açsa da sık şekilde görüldüğünde sağlık sorunlarına işaret ediyor olabilir. Genel olarak kedinizin gün içinde birkaç kez hapşırması sorun yaratmaz ancak normalden daha fazla hapşırması halinde sağlığında sorun olup olmadığını anlamak için takip etmek yararlı olur.

Kedim Hapşırıyor
Kedim Hapşırıyor

Kediler Niçin Hapşırır?

Kedim hapşırıyor durumunu daha iyi anlamanız için hapşırma nedenlerinin neler olduğunu anlamalısınız. Üst solunum yollarında enfeksiyon, çeşitli toksinlere maruz kalma, toz ve polen alerjisi, burna kaçan yabancı cisim, skoamöz hücreli karsinom, lenfoma gibi çeşitli durumlar hapşırmaya yol açmaktadır. Aynı zamanda çeşitli mantar enfeksiyonları ve diş hastalıkları da yine hapşırmaya yol açabilir.

Kedilerde hapşırmanın sebebi de bu nedenlere bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Genelde toz veya akarlardan kaynaklı hapşırma çok önemli olmaz fakat diğer nedenler hastalıkların belirtisi olduğundan ciddi sonuçlar yaratabilir. Dolayısıyla kediniz sık hapşırıyorsa gece çalışan veteriner PatiKule Veteriner ile iletişime geçerek muayene talep edebilirsiniz.

Gece Çalışan Veteriner PatiKule
Gece Çalışan Veteriner PatiKule

Hapşırma Nasıl Tedavi Edilir?

Kedim hapşırıyor durumunda hapşırmanın nedeninin bulunması için veteriner hekime müracaat etmeniz gerekir. Yapılacak olan tetkikler sonucunda hapşırmaya neden olan duruma göre farklı tedavi yöntemleri sağlanacaktır. Viral veya bakteriyel enfeksiyonların yol açmış olduğu durumlarda tedavi ilaçlar ile gerçekleştirilir. Ayrıca burun damlası da kullanılabilir.

Eğer kedi lösemisi virüsü gibi bağışıklık sistemini zayıflatan bir durum söz konusuysa bu virüse dönük kesin bir tedavi sunulmamaktadır fakat hastalığın yol açtığı belirtiler hafifletilmektedir. Bu kapsamda da kedinizin yaşam kalitesi arttırılır.

Kedim Hapşırıyor
Kedim Hapşırıyor

Kedinizin birkaç gündür hapşırması dışında başka belirtiler görülmüyorsa bu durumda tehlikeli olmayan durumlardan kaynaklı olarak hapşırıyor olabilir. Örneğin kediniz için kullandığınız kum aşırı toz kaldırıyorsa kediniz bu durumdan rahatsız olabilir. Diğer yandan evde koku yayan mum, oda kokusu, esansiyel yağlar gibi çeşitli eşyalar da kedinizin hapşırmasına yol açabilir.

Şayet kedinizin ortamından kaynaklı olarak hapşırmanın görüldüğünü düşünüyorsanız etrafı sirkeyle silerek temizleyebilirsiniz. Sirke etraftaki toz ve akarları temizleyerek kediniz için daha sağlıklı ve rahat nefes alıp verebileceği bir ortam sunacaktır.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir