Kedi Endoskopisi

İndeks: 

Kedi Endoskopisi

Kedi endoskopisi mide, ince ve kalın bağırsakta meydana gelen sorunların görüntülenmesi için kullanılmaktadır. Kedilerin sindirim sistemlerinde virüs, bakteri veya hastalıklara bağlı olarak çeşitli sorunlar meydana gelebilir. Aynı zamanda kediler meraklı canlılar oldukları için de sağlıkları için zararlı olan şeyleri yutabilirler. Bu durumda endoskopi ile görüntüleme yapılmaktadır.

Kedi Endoskopisi
Kedi Endoskopisi

Kedi Endoskopisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Kedi endoskopisi genel olarak mide ve bağırsaklarda oluşan sorunların net şekilde görüntülenmesi için kullanılır. Bu kapsamda;

  • Midesinde sorun olması halinde,
  • Yabancı cisim yuttuğundan şüphe duyulmasında,
  • Mama yerken zorlanmasında ve sık kusma halinde,
  • Mide ve bağırsak bölgesinde tümör ve çeşitli hastalıkların tespit edilmesinde,
  • Mide içinde bulunan sıvının sondalanmasında,
  • Anüsten kan gelmesi halinde,
  • Ciddi şekilde kilo kaybının yaşandığı durumlarda endoskopi uygulanmaktadır.

Endoskopi Nasıl Uygulanır?

Endoskopi uygulanması tamamen klinik ortamda gerçekleşir. Bu kapsamda PatiKule Veteriner Kliniği profesyonel hizmeti sağlayacaktır. Endoskopinin uygulanması kolaydır. Uç kısmında ışık kaynağı ve kamera yer alan hortumun ağız ve boğaz kısmından sindirim yollarına doğru yavaş şekilde itilmesi ile gerçekleşir.

Uç kısmında kamera bulunduğu için böylece yemek borusu, mide ve bağırsaklara ait görüntüler ayrı bir monitöre aktarılır ve doğrudan görme olanağı oluşturur. Eğer tetkik için parça alınması gerekiyorsa yine endoskopi içinden gönderilecek özel bir aparat yardımıyla istenilen bölgeden doku örneği veya cismin alınması da mümkündür. Görüntüleme sonrasında ise yine aynı dikkatli olacak şekilde cihaz geri çekilir ve ağız kısmından çıkarılır.

7/24 Gece Çalışan Veteriner PatiKule
7/24 Gece Çalışan Veteriner PatiKule

Endoskopi hızlı ve kolay şekilde mide ve bağırsak bölgesinin görüntülenmesini sağladığı için son derece uygun bir yöntemdir. Acısız olması da kedinizin rahat şekilde muayene olmasını sağlar. Ayrıca kedinizin rahat olması için kendisine sakinleştirici verilir veya genel olarak uyutulur. Kesik ve dikiş uygulanmadığı için işlem sonrasında kediniz için herhangi bir sorun oluşmaz.

Kedi endoskopisi sayesinde kedinizdeki rahatsızlıkların ne olduğunu kolay şekilde ortaya çıkarabilirsiniz. Yüksek çözünürlükte görüntü sağlayan endoskopi cihazı en ufak zarar, zedelenme veya hastalık belirtilerinin tespit edilmesini sağlar. Böylece küçük sorunların da büyük hale gelmeden önüne geçilmesi olanaklı hale gelmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir