Kedim Balkondan Düştü, Ne Yapmalıyım?

İndeks: 

Kedim Balkondan Düştü, Ne Yapmalıyım?

Kedim balkondan düştü hiç kullanmak istemeyeceğiniz bir ifadedir. Ancak kediler meraklı canlılardır ve özellikle balkonlardan atlama eğilimi gösterebilirler. Özellikle yaz aylarında, havaların sıcak olması ile birlikte balkonda bulunan kedinizin dikkati pek çok şeye dağılabilir. Bunun sonucunda da ani bir hareket ile balkondan atlayabilir. Aynı zamanda yanlışlıkla da balkondan düşme ihtimali bulunabilir.

Kedilerin Balkondan Düşmesi Sonrası

Kedim balkondan düştü cümlesi her kedi sahibini korkutuyor olsa da her zaman ciddi yaralanmalar ile sonuçlanmayabilir. Ancak yaygın olarak kullanılan kedilerin her zaman dört ayak üstüne düştükleri ifadesi doğru değildir. Balkon yüksekliğine göre kediniz zemine düşme sonucunda ciddi yaralanmalar da yaşayabilir. Kediniz balkondan düşme esnasında dengesini koruyup yere ayakları üstünde düşse bile özellikle ayak kemiklerinde ciddi kırılmalar görülebilir.

Avcılar Acil Veteriner PatiKule
Avcılar Acil Veteriner PatiKule

Balkondan düşme sonrasında kediniz ayağa kalkmış olsa bile mutlaka zaman geçirmeden veterinere gitmelisiniz. Bu bakımdan Avcılar 7/24 nöbetçi veteriner kliniği PatiKule yardım istemeniz için iyi bir seçim olacaktır. Düşme olaylarında çoğunlukla kan görülmez. Ancak organlarında veya kemiklerinde kedinizin ciddi hasar meydana gelebilir. Hatta ilk anda hiçbir sorun yokmuş gibi gözükse de oluşan hasarlar ilerleyen saat veya günlerde kendisini gösterebilir.

• Yürümek istememesi
• Ayakta durmakta zorluk
• Topallama
• Sallanarak yürümek veya hafif şekilde zıplamak
• Nefes alıp vermekte güçlük
• İnleme sesleri çıkarması
• İştahında azalma veya yemek yerken güçlük
• Dışkı ve idrar yaparken zorlanma
• Ağızdan veya dışkısından kan gelme

Belirtileri düşmeye bağlı olarak görülebilecek durumlardır. Bu bakımdan en az bir tane bile sayılan belirtilerden görürseniz vakit kaybetmeden veterinere gitmeniz gerekiyor.

Kedim balkondan düştü, ne yapmalıyım?
Kedim balkondan düştü, ne yapmalıyım?

Düşme Sonrasında İlk Yapılacak Nedir?

Kedim balkondan düştü ne yapmalıyım diyorsanız ilk müdahalenin acil şekilde yapılması gerektiğinin bilincinde olmalısınız. Eğer kediniz düşme sonrasında ayağa kalkmadıysa bayılmış olabilir. Bunun için nefes kontrolü yapabilirsiniz. Nefes alıp veriyorsa vakit geçirmeden veterinere gitmelisiniz. Ayrıca ayağa kalkmış olsa bile organlarında veya kemiklerinde hasarlar oluşabileceği için yine veterinere zaman geçirmeden gitmeniz gerekiyor. Veteriner tarafından röntgen başta olmak üzere yapılacak tetkikler sonucunda kedinizin mevcut sağlık durumu hakkında net bilgi almanız mümkün olacaktır.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir