Kedi Maltı Nedir? Ne İşe Yarar?

İndeks: 

Kedi Maltı Nedir? Ne İşe Yarar?

Kedi maltı nedir sorusu özellikle kedinizin yuttuğu tüylerden rahatsız olmaya başladığında gündeme gelecek sorulardan birisidir. Kediler sevimli görünümlerini şüphesiz en çok tüyleriyle sağlarlar ancak tüyleri onlar için özenli bakılması gereken parçalarıdır.

Kediler; tüylerine bakım yapmak için ise kendi dillerini kullanırlar. Dilleri ile tüylerine yaptıkları bakım esnasında ise pek çok tüyü istemeden yutacaklardır. Tüyler ise sindirim sistemlerinde sorunlara yol açabilir. Sindirim sistemlerinde meydana gelebilecek tıkanıklık kediniz için bir kabusa dönüşebilir ve sadece alanında uzman bir Veteriner Kliniğinde çekilecek dijital röntgen ile kesin tanı konulabilir. Tam bu noktada ise kedi maltı kullanabilirsiniz.

Kedi Maltı Nedir, Niçin Kullanılır?

Kedi maltı kedinizin yuttuğu tüylerin bağırsaklarından atılmasına yardımcıdır. Malt kullanan kediler için tüylerden kaynaklı olarak bağırsaklarda tıkanma olasılığı epey düşüktür. Malt, tüylerin birbirine yapışmasını ve keçeli hale gelmesini engeller. Bunun yanında tüy parçalarının da sindirim yapısında sorunsuz şekilde ilerlemesini sağlamaktadır.

Kedi maltı kedinizin yuttuğu tüylerin bağırsaklarından atılmasına yardımcıdır.
Kedi maltı kedinizin yuttuğu tüylerin bağırsaklarından atılmasına yardımcıdır.

Kedi Maltı Nasıl Kullanılır?

Malt kullanımı için tercih edeceğiniz maltın formu önemlidir. Farklı formlarda bulunabilen maltlar içinde genellikle tercih edilen macun formunda olandır. Macunun tüplere doldurulması şeklinde bulunabilen bu maltlar doğrudan ağız yoluyla kediye verilmektedir. Tatları kedilerin sevecekleri lezzette olmasına karşılık eğer kediniz maltı almakta isteksizse bu durumda patisine sürebilirsiniz. Temizlemek için patisini yaladığında maltı da almış olacaktır. Günde 1 sefer malttan vermeniz de yeterli olacaktır.

Kediler Neden Tüy Yutuyor?

Kedilerin tüy yutması tahmin edileceği gibi tüylerini temizlemeyle ilgilidir. Dilleri ile tüylerini temizleyen kediler, bu esnada kökleri zayıf veya dökülmüş olan tüylerini de yutmaktadır. Yutma istem dışı gerçekleşse de bu durum mide ve bağırsaklarda ciddi sorunlara yol açabilir. Genelde yutulan tüyler kısma veya dışkı yoluyla vücutlarından atılır. Ama bazı durumlarda yutulan tüyler midede birikme gösterir. Devamında yutulan tüyler de bu yumağa eklenerek büyük bir biçime kavuşur. Kıl yumakları çok büyük yapıya büründüğünde ise dışkı veya kusma ile atılmaları güçleşir. Bu da kedinizin sindirim sorunları çekmesine yol açar.

Kedi maltı kedinizin yuttuğu tüylerin bağırsaklarından atılmasına yardımcıdır.
Kedi maltı kedinizin yuttuğu tüylerin bağırsaklarından atılmasına yardımcıdır.

Kedilerde malt ise bu parçaların kedinizin vücudundan atılmasına yardımcı olarak kendisinin rahatlamasına ve sağlıklı şekilde yaşamasına olanak tanır. Kedilerde sindirim ve mide sorunları ciddi hastalıklara yol açabildiği için Avcılar bölgesinde 7/24 açık veteriner PatiKule’den de destek alabilir, kedinizin sağlığı için yol haritası çıkarabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir