Kedi Kumu Nasıl Temizlenir?

İndeks: 

Kedi Kumu Nasıl Temizlenir?

Kedi kumu nasıl temizlenir? Kedilerin hayatta kalmak için yiyeceklerden daha fazlasına ihtiyacı vardır. Bir kedinin diyetine vitamin eklemek, insanların onlara sağlıklı bir yaşam sağlamak için yapması gereken birçok şeyden biri olsa da hijyen es geçilmemesi gereken bir konudur. Kum temizliğinin kediler üzerinde fiziksel ve ruhsal etkileri bulunur.

PatiKule Veteriner Kliniği olarak sizlere sunduğumuz u yazımızda kedi kumunun neden ve nasıl temizlenmesi gerektiğiyle alakalı önemli bilgilendirmelerde bulunacağız. Bu hususta dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntılar bulunuyor. Kediler için önemli bir yere sahip olan kedi kumu nasıl temizlenir yakından inceleyelim.

Kedi Kumu Temizliği Neden Önemlidir?

Kediler doğal olarak temiz hayvanlardır. Bu nedenle fazla dikkat gerektirmezler. Çünkü kendilerini temizleme eğilimleri vardır. Birçok hayvan sahibi bundan yola çıkarak kedi kumu temizliğini aksatmaktadır.

Kedi Kumu Temizliği
Kedi Kumu Temizliği

Kedi kumu yapısı gereği topaklanma özelliğine sahiptir. Bu durum kedi kumunun topaklanma özelliği içermesi durumunda kolayca temizlenebileceği anlamına gelir. Bazı kedi kumları temizlik katkı maddeleriyle birlikte gelir. Kedi kumlarının bu işlevi sayesinde temizlik sırasında zorluk çekmezsiniz.

Kediler tuvaletleri temizlenmediğinde tuvalete çıkmaktan hoşlanmazlar. Buna mecbur kalsalar da bütün kediler pis tuvaletlerden uzak durma eğilimindedir. Bazı kediler çiş ve kakalarını tutarak hastalanmayı tetikleyebilir.

Kedi Kumu Temizlenmezse Ne Olur?

Kediler tuvaletleri uzun süre temizlenmemişse tuvaleti kullanmaktan hoşlanmazlar. Bunun yerine tuvalet temizlenene kadar beklemeyi veya başka bir yere yapmayı tercih ederler. Bu eğilim kedilerde mesane ve böbrek enfeksiyonları gibi sağlık sorunlarına yol açar. Ek olarak kediler tuvaletlerini düzenli olarak temizlemezlerse idrar yolu enfeksiyonları ve bakteriyel mesane enfeksiyonlarından muzdarip olabilirler. Kedi kumu temizliği halk arasında sanılanın aksine daha fazla dikkat gerektirir.

Kedi Kumu Nasıl Temizlenir? | Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedi kumunun nasıl temizlenmesi gerektiğiyle alakalı bilgi sahibi olmak için aşağıdaki adımları dikkatlice izleyin. Bu hususta dikkat vermeniz gereken her şey aşağıdaki maddeler arasında yer alacaktır. Eğer kedilerinizin tuvaletleriyle ilgili problem yaşıyorsanız söyleyeceklerimiz size rehber olabilir.

Kedi Kumu Nasıl Temizlenir?
Kedi Kumu Nasıl Temizlenir?

1- Doğru Kumu Seçerek İşe Başlayın

Doğru kedi kumunu seçmek, kedi kumunu temizlemenin ilk adımıdır. Birçok kedi patilerini rahatça ovalamak için yumuşak dokulu kumu tercih eder. Bazı kedilerin solunum problemleri vardır, kokulara alerjisi vardır veya güçlü kokulardan hoşlanmazlar. Kedi kumu seçerken kedinizin cinsi için uygun olup olmadıklarını düşünün.

Bazı insanlar ayrıca parfümsüz kedi kumuna alternatif olarak kokulu kumları kullanmayı tercih eder. Ancak bu solunum sorunları olan kediler için iyi bir fikir değildir. Her kumu ideal koşullar altında temizlemek, deneme için hangi kumun seçileceği konusunda en net görüşü sağlar. Her kumun temizleme gereksinimleri farklı olduğundan deneme yanılma yoluna gidebilirsiniz. Kedinizin sevdiği kumu bulabilmek için yeni kumları test etmeye başlayın.

2- Kum Miktarına Dikkat Edin

Kedi tuvaleti için temizlik işlemi yaparken kullanılan kum miktarını dikkate almak önemlidir. Bunun nedeni, doğru miktarda kumun kediniz için daha rahat olması ve temizliğinin daha kolay tamamlanmasıdır. Kedi tuvaletlerine olması gerekenden daha az veya daha fazla kum eklerseniz çeşitli problemlerle karşılaşırsınız.

Kedi kumunu fazla koyduğunuzda özellikle yavru kediler çok zorlanırlar. Kuma batacakları için kendilerini rahat hissetmezler. Özellikle tuvalet eğitimini yeni aldıkları bu süreçte bunu yaşamaları oldukça kötü bir deneyim olacaktır. Kedi kumunu az eklediğinizde ise çiş ve kaka hızlıca yayılarak kokmaya başlar. Bu durum hem hayvan sahipleri hem de kediler için fazlasıyla rahatsız edicidir.

3- Günlük Kedi Kumu Temizliğinde Bunları Yapın

Günlük kedi kumu bakımı kedinizin temel ihtiyaçlarını karşılamayı içerir. Kediler tuvaletlerinde birden fazla kez dışkılayabilir ve çişlerini yapabilirler. Bu durum tuvaletin hızla pislenmesine neden olacağı için günlük temizliği ihmal etmemeniz gerekiyor. Kum içerisinde topaklanan çiş ve kakaları kürek ile temizleyerek tuvaletten uzaklaştırmalısınız.

4- Haftalık Kedi Kumu Temizliğinde Bunları Yapın

Kedi kumlarındaki pisliği sürekli toplamak sizi ancak 1 haftaya kadar idare edebilir. Bu haftanın sonunda derinlemesine bir temizlik gerekir. Bu temizliğe dahil olan şeyler aşağıdaki gibidir;

  • Kedi tuvaletini komple boşaltın.
  • Tuvaletin parçalarını ayırarak banyoya götürün.
  • Parçaları hafif deterjanlı bir suda yıkayın.
  • Tuvalet kuruduktan sonra kumu ekleyin.
  • Tuvalet küreğini ve kapak kısmını temizlemeyi unutmayın.
  • Kedi Kumu Nasıl Temizlenir?
    Kedi Kumu Nasıl Temizlenir?

Kedi kumu temizliği zahmetli bir iş gibi gözükse de basit adımlardan oluşur. En önemli kısım haftalık temizliktir. Bu aşamada tüm parçaları yıkayarak yeni kum eklemeniz gerekiyor. Bu adımları takip ettiğinizde kedileriniz daha sağlıklı olacak ve temiz kokacaklar.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir