Dişi Kedi Kızgınlık Dönemi

İndeks: 

Dişi Kedi Kızgınlık Dönemi

Dişi kedi kızgınlık dönemi sevimli dostlarımız için şayet kısırlaştırma operasyonu yapılmamışsa hem kediler hem de sahipleri açısından oldukça sorunlu geçebilir. Hem sizin için hem de kediniz için bu dönemi rahat atlatmanız için bilmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunuyor. Dişi kediniz olgunluğa girdiğinde kızgınlık dönemi de başlamış olacaktır.

Dişi Kedilerde Kızgınlık Dönemi Ne Zaman Başlar?

Dişi kedi kızgınlık dönemi genel olarak doğumunu takip eden altıncı aydan sonra başlamaktadır. Bu zaman diliminden sonra yetişkinliğe ulaşarak ilk kızgınlık dönemine giren kediler, kızgınlık dönemini de ortalama 10 gün boyunca sürdürürler. Kızgınlık dönemi olarak ifade edilen dönem çiftleşme isteğini anlatmaktadır. Başka bir deyişle içgüdüsel olarak kediniz üremek istemektedir.

Dişi Kedi Kızgınlık Dönemi Süreci
Dişi Kedi Kızgınlık Dönemi Süreci

Kısırlaştırma operasyonu yapılan kediler kızgınlık dönemi geçirmez. Ancak kısırlaştırma yapılmamış kediniz varsa kızgınlık döneminde çok dikkatli olmanız gerekir. Her zamankinden daha dikkatli ve özenli olmaya gayret göstermelisiniz.

Kızgınlık Döneminde Davranışı Nasıl Değişir?

Dişi kedi kızgınlık dönemi boyunca davranışlarında önemli değişikler gösterecektir. Hatta bu dönemi ilk kez yaşıyorsanız kedinizi tanıyamayabilirsiniz. Çünkü dişi kedilerimiz gergin, sinirli, sürekli miyavlayan, öfkeli gibi değişken duygu durumlarına girecektir. Dişi kedilerde aynı zamanda bu dönemde çok fazla ilgi isteği de oluşur. Hormon baskısı sebebiyle kendisinden beklenmeyecek davranışları yapabileceği için kendisine kızmamalısınız. Sürekli olarak sevilmek, ilgi gösterilmek isteyecektir.

Kızgınlık Döneminde Ne Yapmalı?

Eğer ki kedinizi henüz kısırlaştırmadıysanız dişi kedi kızgınlık dönemi sorunsuz olması için öncelikle alanında uzman bir veterinerden bilgi almanızı öneririz. İstanbul Avcılar, Bahçeşehir, Ispartakule’de 7/24 acil veteriner konseptinde hizmet verdiğimiz PatiKule Veteriner Kliniği ekibi olarak bu süreçte sizlere uzun yılların verdiği tecrübemiz ile destek verebiliriz.

logo 600x600 1
Bahçeşehir Acil Veteriner, Avcılar Acil Veteriner

Veteriner önerilerinin yanında kedinizin hassas bir dönemde olduğunu bildiğiniz için onu rahatlatmak ve kendinizi mutlu hissedeceği davranışlara öncelik verebilirsiniz. Kendisiyle çok fazla oyun oynayarak yorulmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede uykuya daha kolay dalacaktır. Bunun dışında kendisine kızma veya sinirlenme gibi durumlar da göstermemelisiniz.

Kızgınlık Döneminde Kediinize İlgi Gösterin
Kızgınlık Döneminde Kediinize İlgi Gösterin

Dişi kedilerin kızgınlık dönemleri özellikle gece miyavlamaları yüzünden son derece zor geçebilir. Bu yüzden kediniz için ya kısırlaştırma ya da çiftleştirme kararı almanız kalıcı çözüm sağlayacaktır.

 

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir