Kedilerde Kusma Nedenleri

İndeks: 

Kedilerde Kusma Nedenleri

Kedilerde kusma nedenleri farklı nedenlere bağlı olarak görülür. Kusma kedilerde görülebilen bir reaksiyon olsa da eğer kediniz sıklıkla kusuyorsa bu durum çeşitli sorunlara işarettir. Eğer sık kediniz sık kusuyorsa bu durumda mutlaka günlük takibi yapılmalı ve uzman veterinere danışılmalıdır.

Kediler Neden Kusar?

Kedilerde kusma farklı etmenlerden kaynaklıdır. İlk ve sık görülen etmen mama değişimidir. Eğer kedinizin mamasını sık değiştiriyorsanız mamadan kaynaklı midesinde sorunlar görülebilir. Kuru mama ile beslenmeye alışmış bir kedinin yaş mamaya geçmesi kusmasına yol açabilir.

Yine beslenmeyle ilgili olarak diğer bir etmen farklı besin yemesidir. Kedilerin vücutları için uygun olmayan bir gıdanın tüketilmesi kusmayla sonuçlanabilir. Bu durumda kusma aslında sindirim sorunu yaşamaması için iyidir.

Kedilerde kusma birçok nedenden kaynaklanabilir.
Kedilerde kusma birçok nedenden kaynaklanabilir.

Parazitler de kusmayı oluşturan diğer etmenlerdir. Kediler genel olarak zayıf bağışıklık sistemine sahip oldukları için hastalıklara bağlı olarak parazit oluşabilir. Bu parazitler kedinizin sağlığını olumsuz etkileyerek sindirim sistemi üzerinde etkili olurlar. Bu durum da kedinizin kusmasına neden olur.

Tüylerini temizlemek için sıklıkla dillerini kullanan kediler için yuttukları tüyler sindirim sorunları oluşturabilir. Özellikle malt gibi takviyeler kullanmıyorsanız kedinizin mide ve bağırsaklarında birikecek tüyler kusma yolu ile vücudundan atılacaktır. Genelde bu durum tükürme yetisine sahip olmayan türlerde görülür.

Tüylerin yanında başka yabancı cisimler de yutulması kedinizin kusmasını tetikleyebilir. Hazmedilmeyecek yapıda olan bir cismi meraklı kediniz yuttuğunda dışkı yoluyla vücudundan atılmadığında kusma ile cisim vücudundan çıkacaktır.

Bu etmenlerin yanında hormon ve depresyon da kedinizin kusmasına yol açabilir. Hormonsal hastalıklar olan böbrek yetmezliği, karaciğer sorunları ve tiroit bezinde oluşan sorunlar kusmayı tetikleyebilir. Ayrıca bildiğiniz gibi kediler son derece hassas yapıdadır ve kendilerini tehlikede ya da yoğun stres altında hissettiklerinde de tepki olarak kusma gösterebilirler.

Kedilerde yabancı cisimlerin yutulması kusmaya sebep olabilir.
Kedilerde yabancı cisimlerin yutulması kusmaya sebep olabilir.

Kedilerin Kusması Nasıl Geçer?

Kedilerde kusma için uygulanacak olan tedavi kusma nedeninin anlaşılması sonrasında netlik kazanacaktır. Bu yüzden kediniz yakın aralık ile birden fazla kusma gösterdiyse mutlaka veterinere başvurmanız gerekir. Bahçeşehir gece çalışan veteriner olarak hizmet veren PatiKule Kliniği, sevimli kedinizin kusma sorununa kısa sürede tedavi sağlayacaktır.

patikule veteriner klinigi galeri 1 01
PatiKule Veteriner Kliniği

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir