Kedi Piresi İnsana Geçer mi?

İndeks: 

Kedi Piresi İnsana Geçer mi?

Kedi piresi diğer canlılarda da görülen, çok küçük boyuta sahip olan, kahverengi parazitlerdir. Özellikle tüylü hayvanlarda bulunan ve tüyler arasında yuva yaparak kısa sürelerde çoğalan bu küçük canlılar sevimli kedinizi rahatsız edebilir. Aynı şekilde cinsine bağlı olarak sizi de rahatsız edebilir.

Kedi Piresinin İnsana Geçmesi Mümkün mü?

Kedilerde görülen pireler çeşitlidir. Genel olarak kedi piresi diye adlandırılan pireler kedilerde görülmektedir. Bu pireler insana geçmemektedir. Fakat kedinize bulaşan pire cinsi eğer kum piresi olarak adlandırılan türse bu pireler sizi ısırabilir. Isırma sonucunda da kaşıntı gibi sorunlara yol açabilir.

Burada bilinmesi gereken önemli nokta ise pirelerin insanda barınamadıklarıdır. Başka bir deyişle kedinizden size pire geçmiş olsa bile yuva yapamadıkları için çoğalamazlar ve kendiliğinden geçerler. Pirelerin ömrü çok kısa olduğundan muhtemelen kedinizden size pire bulaşmış olsa dahi çok farkına varmadan pirelerden kurtulursunuz. Ancak eğer üstünüzde fazla pire bulunduğunu düşünüyorsanız sıcak bir duş alarak pirelerden kısa sürede temizlenebilirsiniz.

Kedi Piresi İnsana Geçer mi? 250 tür kedi piresi mevcuttur.
Kedi Piresi İnsana Geçer mi? 250 tür kedi piresi mevcuttur.

Şimdilik tespit edilebildiği kadarıyla 250 tür pire cinsi bulunmaktadır. Bu pireler arasında yaygın görülenler ise kedilerde görülenlerdir. Özellikle kedinizin tüyleri, pirelerin hem saklanma hem de beslenmeleri için ideal bir ortamdır. Bu ortam kısa sürede çoğalmalarına ve sürekli kedinizde bulunmalarına yol açar.

Kedilerde Pire Nasıl Temizlenir?

Kedi piresi çok büyük sorunlara yol açmasa da kediniz için özellikle sık kaşınmasına neden olarak rahatsızlık yaratacaktır. Bu yüzden pirelerden kurtulmasına yardımcı olmalısınız. Öncelikle kedinizde pire görülmesinin yaygın bir sorun olduğunu bilmelisiniz.

Kedi Piresi Temizleme
Kedi Piresi Temizleme

Pireleri fark ettiğinizde öncelikli olarak yapacağınız ilk şey pire damlası almaktır. Sonrasında ise bu damlayı kedinizin ense bölgesine uygulamalısınız. Bu işlem dikkat gerektirdiği için PatiKule Veteriner Kliniği tarafından profesyonel yardım da alabilirsiniz. Damla, kedinizin ensesine tam olarak yedirilmelidir ve kedinizin dili ile ulaşamayacağı bir bölgede olmalıdır.

Pire damlasının etkisi ortalama olarak üç ay kadardır. Kedinizi ısıracak olan pireler ortalama olarak 24 saat içinde damla yüzünden ölecektir. Ölen pirelerin kedinizin üstünden temizlenmesi için ise kedi pire şampuanı gibi şampuanlar kullanabilirsiniz. Şampuan kullanmak istemiyorsanız pire tarağı da kullanarak ölen pirelerin çok kolay şekilde kedinizden temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

 

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir