Kedilerin Sevmediği Kokular – Kediler Hangi Kokuları Sevmez?

İndeks: 

Kedilerin Sevmediği Kokular – Kediler Hangi Kokuları Sevmez?

Kedilerin sevmediği kokular insanlara göre daha iyi koku alma duyularına sahip oldukları için azımsanmayacak sayıdadır. Üstelik bu kokular kendilerini son derece rahatsız edebilir. İnsanlar için hoş gelen kokular aynı zamanda kediniz için hoş gelmeyebilir. Bu durum ise kendisini sürekli olarak rahatsız algılamasına veya stres yaşamasına yol açabilir.

Kedilerin Sevmediği Kokular
Kedilerin Sevmediği Kokular

Uçucu Yağlar

Kedilerin sevmediği kokular listesinin başında uçucu yağlar geliyor. Bu yağlar insanlar için hem masaj hem de ortam kokusunu değiştirmek için oldukça yararlıdır ancak kediler için bu kokular adeta eziyete dönüşebilir. Kediler için bu kokular rahatsız edici ve toksit olabilir. Özellikle uzun süre uçucu yağ kokusuna maruz kalan kedilerde baş dönmesi gibi sorunlar da görülebilir.

Turunçgiller Kokuları

Portakal, mandalina, greyfurt kokuları çoğu insan için ferahlatıcı kokulardır. Ancak ne yazık ki kediler için durum farklılık gösteriyor. Güçlü ve asidik notalara sahip olan bu meyvelerin kokuları kedileri çok rahatsız eder. Örneğin bu kokuları içeren bir oda kokunuz varsa, kediniz bu odaya asla girmek istemeyecektir.

Kapsaisin, kedilerin hiç hoşlanmadığı bir kokudur.
Kapsaisin, kedilerin hiç hoşlanmadığı bir kokudur.

Acı Biber

Biberin acı olmasına sebep olan madde kapsaisin olarak adlandırılır. Kapsaisin ise kedilerin hiç hoşlanmadığı bir kokudur. Genel olarak biber kokusunu duyumsamak insanlar için çok zordur. Ama kedilerin koku duyuları insanlardan çok gelişmiş olduğundan acı biber kokusunu çok daha kolay şekilde alırlar. Bu da kendilerini rahatsız eder. Kapsaisin kokusunun ne kadar kediler üzerinde etkili olduğunu anlamanız için kedi kovucu spreylerin içeriğine bakmanız yeterlidir. Bu tür kovucu spreylerde etken madde kapsaisindir.

Sirke Kokusu

Yemek veya temizlik amacıyla kullanılan sirkenin de kokusu kedilerin sevmediği kokular arasındadır. Kendisine özgü ağır kokusu ile çoğu insanın da kokusundan hoşlanmadığı sirke kediler için dayanılmaz olur. Bu yüzden kediniz varsa evinizi sirke ile temizlememeyi seçmelisiniz. Ancak sirkeyi bazen avantaja da çevirebilirsiniz. Örneğin kedinizin camlara yaklaşmasını istemiyorsanız sirke ile camları ovalamak bir süre kedinizi camlardan uzak tutacaktır.

Kokular genelde kedinizin o alandan uzaklaşmasına yol açar. Ancak bazı durumlarda sağlık sorunları da oluşabilir. Böyle durumlarda PatiKule veteriner koruyucu hekimlik hizmetinden yararlanarak kediniz için hangi kokulara alerjisi veya rahatsızlığı olduğunu önceden öğrenebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir