Kedilerin Ölüm Belirtileri Nelerdir?

İndeks: 

Kedilerin Ölüm Belirtileri Nelerdir?

Kedilerin ölüm belirtileri istenmeyen bir durum olsa da ne yazık ki yaşamlarının son dönemlerinde veya hastalık durumlarında görülebilir. Kedi sahipleri için bu durum üzücü sonuçlar yaratabilir fakat özellikle hastalık durumunda belirtileri doğru şekilde tespit etmek kedinizin tehlikeli durumlardan kurtulması için yararlı olabilir.

Kalp Atışlarının Kontrolü

Kedilerin ölüm belirtileri arasında kalp atışlarının değişmesi önemli bir işarettir. Şayet kedinizin kalbi düşük hızda atıyorsa bu durum ciddi bir belirti olarak görülmelidir. Sağlıklı yaşayan kedilerin kalp atış hızları dakikada 160 -180 aralığındadır. Kediniz çok hasta veya yaşlıysa atış hızı normalin altına düşer. Atış hızının kontrolü için ise elinizi kedinizin sol kısmındaki ön bacağın arkasına koyarak her 15 saniyede hissetmiş olduğunuz kalp atış sayısını not edin. Elde edilen rakamı ise dört ile çarpın. Şayet normalin altında değerler görülüyorsa mutlaka veteriner hekime başvurmalısınız.

Kedilerin Ölüm Belirtileri Nelerdir?
Kedilerin Ölüm Belirtileri Nelerdir?

Nefes Kontrolü

Sağlıklı kediler dakikada ortalama 20 – 30 nefes alırlar. Kalbi zayıf veya çok hasta olan kediler ise hızlı veya yavaş nefes alabilir. Bu yüzden kedinizin nefesini 60 saniyede ne kadar aldığını kontrol edebilirsiniz. Hızlı veya az olarak nefes alıyorsa ölüm belirtisi olarak görülebilir.

Sıcaklık Ölçümü

Kedilerin ölüm belirtileri arasında vücut sıcaklığı da önemli belirtidir. Kediler normal koşullarda 37,2 ile 39,2 derece arasında sıcaklığa sahiptir. Hasta veya ölüme yaklaşan kedilerde ise vücut ısısı düşüktür. Termometre yardımı ile vücut ısısını ölçebilirsiniz.

Yaşlı Kedi
Yaşlı Kedi

Beslenme Alışkanlıkları

Ömrünün sonuna yaklaşan kedilerin beslenme alışkanlıklarında değişim görülür. Yeme ve içmeyi bırakma davranışı sergilenir. Mama ve su kaplarında azalma olmuyorsa bu durum yine ciddi bir belirti olabilir. Bununla birlikte kilo verme, gözlerde çökme ve sağlıksız kürk de bunu takip edecektir. Sadece yeme ve içme bırakması tek başına ölüm belirtisi olarak görülmeyebilir çünkü farklı nedenlerden dolayı da iştahında azalma görülebilir. Ancak yeme ve içme bırakma veya az tüketim sağlığını olumsuz etkileyebileceği için bu belirti görüldüğünde vakit kaybetmeden veterinere başvurulmalıdır.

Kedinizin hastalığa bağlı olarak görülen ölüm belirtilerinin net anlaşılması ve varsa yapılacak olan müdahalelerin gerçekleşmesi için PatiKule Veteriner Kliniği ziyaret edebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir