Kedilerde Nörolojik Hastalıklar Nelerdir?

İndeks: 

Kedilerde Nörolojik Hastalıklar Nelerdir?

Nörolojik bozukluklar tüm memelilerde olduğu gibi kedilerde de merkezi sinir sisteminde meydana gelen hasarlar veya bozukluklardan kaynaklanmaktadır. Sinir sisteminden vücut bölümlerine iletilen sinyallerde sorunlar olması organ, doku veya kasların da düzgün çalışmamasına sebep olmaktadır. Kedilerde nörolojik hastalıklar ilaçlarla veya cerrahi müdahalelerle tedavi edilebilmektedir.

Kedilerde Nörolojik Hastalıklar Nelerdir?
Kedilerde Nörolojik Hastalıklar Nelerdir?

Kedilerde Nörolojik Bozukluk Belirtileri

Kedi sahipleri gözlemlerinde kedisinin idrar kaçırma, dışkılayamama gibi boşaltım problemleri, kaslarda hareketsizlik veya uzuvlarda hareket bozukluğu, dış etkenlerden bağımsız olarak gerçekleşen nöbetler ve kedinin yürümede zorluk çekmesi veya yürüyememesi gibi sorunları fark ettiklerinde veteriner desteği almaları gerekmektedir. Kedilerde nörolojik hastalıklar titremeler, kas seğirmeleri veya denge kaybı şeklinde de gerçekleşebilmektedir.

Kedilerde Nörolojik Bozuklukların Teşhis Edilme Yöntemleri

Kedisinde anormal davranışlar veya uzuvlarda normal dışı hareketler fark eden kedi sahipleri veterinerin yapacağı fizik muayene ve tahliller sonucunda kedisindeki anormalliği öğrenebilmektedir. Anormalliğe bağlı olarak veteriner idrar tahlili, kan tahlili, mr çekimi, troid testi ve fizik muayene ile teşhisi koyabilmektedir.

Kedi Tahliller
Kedi Tahliller

Kedilerde Nörolojik Rahatsızlıkların Nedenleri

Kedilerde nörolojik hastalıklar sinir sisteminde doğuştan gelen bozukluklar, sonradan geçirilen travmalar veya sinir siteminde oluşmuş enfeksiyon veya toksinlerden kaynaklı oluşabilmektedir. Kedilerde oluşan aids ve lösemi de sinir sisteminde hasara neden olduğundan nörolojik hastalıklar arasında yer almaktadır.

Kedilerde Nörolojik Hastalık Çeşitleri ve Tedavi Yöntemleri

Sinir sistemi karmaşık bir yapıya sahip olduğundan nörolojik hastalıklar da çok çeşitli olabilmektedir. Kedilerde epilepsi diğer memelilerde olduğu gibi beyin korteksinde elektriksel iletimin hastalıktan kaynaklı olarak doğru yapılmaması sonucu kas kontrollü organların düzgün çalışmamasına neden olmaktadır.

Bunun sonucunda boşaltımın kontrol edilememesi, kaslarda titreme ve istemsiz kasılmalar ve seğirmeler gerçekleşebilir. Günlük ilaç kullanımı ile tedavi edilen bir rahatsızlıktır. Vestibüler sistem bozukluklarında kulak kanallarında sinirlerin baskılanması, kulak iltihabı veya kulakta tümör olabilir.

Denge kaybı yaşanan bu vakalarda oral tedavi, kulak damlaları veya cerrahi müdahale ile tedavi sağlanır. Demans ise genellikle yaşlı kedilerde görülen bilişsel işlev bozukluğudur. Bilinen kesin bir tedavisi olmamakla birlikte hastalık ilaç ve besin takviyeleri ile kontrol altına alınabilmektedir.

Avcılar Veteriner PatiKule’ye başvurarak kediniz için nörolojik hastalıkların tespitini ve tedavilerini sağlayabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir