Kedilerin Korktukları Şeyler

İndeks: 

Kedilerin Korktukları Şeyler

Kedilerin korktukları şeyler sandığınızdan daha fazla olabilir. Kediler yapıları gereğince çok kolay korkabilen hayvanlardır. Sürekli olarak korku duymaları ise anksiyete gibi sorunlara bile yol açabilir. Bu yüzden kedinizin rahat etmesi adına korktuğu şeyleri bilmeniz sizler için oldukça yararlı olacaktır.

Su

Kedilerin korktukları şeyler arasında ilk sırada su geliyor. Şayet yavruyken kedi suya alışmadıysa yetişkin olduğunda su kendisine korkutucu gelecektir. Vücuduna birkaç damla suyun gelmesi bile rahatsız edici olabilir. Kediler aslında yüzebilseler de bunu neredeyse hiç tercih etmezler. Korkuları yüzünden suya düştüklerinde genellikle boğulurlar. Suyla olan bu korkuları yüzünden kediler genelde yıkanmaz, kendilerini temizler.

Kediler Sudan Korkar
Kediler Sudan Korkar

Sevmediği Kokular

Kedilerin sevmedikleri yoğun kokular da korkuyla karışık endişe duymalarına yol açar. Buradaki korku ise aslında kokuya olan nefretlerinden kaynaklanır. Sirke, soğan, mazot, turunçgiller kokuları kedileri çok rahatsız eder ve bu yüzden de onlara karşı korku duyarlar.

Kısıtlı Yaşam Alanı

Her canlı gibi kediler de bulundukları ortamda kendilerini rahat hissetmek isterler. Özellikle kediler kendi başlarına olmaktan hoşlanırlar. Eğer kendilerini kısıtlanmış hissederlerse bu durum korku yaratabilir. Çoğu kedinin kucakta sevilmekten hoşlanmayışı bunun kısıtlanma ile ilişkilendirilmesindendir. Sıkıştırıldıklarında ya da kısıtlandıklarında zarar göreceklerini düşünerek korku duyarlar.

Kedilerin Korktukları Şeyler
Kedilerin Korktukları Şeyler

Yabancılar

Evde yaşayan kediler özellikle kendi yaşam alanlarına tanımadıklarının girmesinden hoşlanmazlar. Yabancıların tehdit olup olmadığını anlama sürelerinde genel olarak korku duyarlar. Bu yüzden özellikle ilk karşılaşmalarda genellikle bir yerlere saklanma eğilimi gösterirler. Ancak yabancıdan zarar gelmeyeceğine ikna olduktan sonra rahat edebilirler. Genelde kedi olan eve yabancılar geldiğinde kediyle bağ kurmak için kendisini sevme hamleleri yapılır. Bu ise kedinin daha çok korku duymasına ve yabancıyı tehdit olarak algılamasına yol açar. Kedilerin alışmaları kendiliğinden olur ve bu alışma sürecinde beklemekten başka bir şey yapılmamalıdır.

Yüksek Sesler

Kedilerin korktukları şeyler arasında yüksek sesler de önemlidir. Gelişmiş işitme duyusuna sahip oldukları için kediler insanların algıladıkları sesten çok daha fazlasını algılarlar. Bu bakımdan da örneğin kedinizin olduğu odada yüksek sesle müzik dinliyorsanız bu kediniz için çok korkutucu olabilir.

Kediniz ile ilgili olarak sorunlarınızı gidermek ve kendisini daha iyi tanımak için nöbetçi veteriner kliniği olarak faaliyet gösteren PatiKule’yi her zaman ziyaret edebilir, kediler hakkında daha detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir