Kedi Eğitimi İçin Önemli Noktalar

İndeks: 

Kedi Eğitimi İçin Önemli Noktalar

Kedi eğitimi sanıldığı kadar zor değildir. Önemli olan doğru eğitim adımlarının takip edilmesidir. Özellikle doğru eğitim verildiğinde kediler de bu eğitimleri son derece kolay şekilde öğrenebilirler. Ancak bunun için etkili yaklaşımlar tercih edilmelidir.

Kolaydan Zora Hareket Etmek

Kedi eğitimi için en önemli nokta aslında insanlar için de uygulanan kolaydan zora doğru hareket etmektir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta ise eğitimin ne zaman olduğunun anlaşılmasıdır. Başlangıçta kediniz eğitimi algılamayacağı için uzun süreli eğitimlere karşı ilgisini çabuk yitirecektir. Böyle durumlarda eğitim sürelerini kısa tutmak eğitimi doğru şekilde vermeye yardımcı olabilir. Tuvalet eğitimi ilk verilen eğitimdir ve ilk bu eğitimin verilmesi yararlı olacaktır.

Kedi Eğitimi İçin Önemli Noktalar
Kedi Eğitimi İçin Önemli Noktalar

Ödül Geliştirme

Eğitim için ödül sistemi geliştirmek özellikle tüm canlılarda istek sağlar. Bunun için de ödül maması kullanabilirsiniz. Şayet bir hareketi doğru şekilde yaptığında siz ona ödül maması verdiğinizde ve bunu tekrarladığınızda o hareketi yaparak sonrasında ödül maması almak isteyecektir. Bu bakımdan da kedinizi ödüllendirmek eğitimi için önemli kolaylıklar sağlayacaktır. Ödül mamasının yanında kendisine sevgi göstermeniz de yine kedinizin hoşuna gidecektir.

Ceza Vermemek

Kediler cezalandırmalara karşı oldukça olumsuz tepki verirler. Kedinizin istemediğiniz bir şeyi yapması halinde ona karşı ceza vermeniz aynı zamanda cezayı algılamasını da sağlamaz. Örneğin kediniz eğitim esnasında isteklerinizi yapmıyor veya yanlış yapıyorsa ve bunun sonucunda da siz yüzüne su püskürtüyorsanız bu durum kediniz için ceza değil sadece sizden korkması ve saklanması gerektiği anlamı taşır. Aranızdaki bağı bu durum zedeleyeceği için cezalandırma yöntemlerinden uzak durulmalıdır. Bu noktada da sabır göstermek gerekir.

Kedilerde Koşullandırma
Kedilerde Koşullandırma

Koşullandırma

Kedi eğitimi için diğer bir önemli nokta da sesle koşullandırmadır. Kedinizden bir şey istediğinizde ses çıkardığınızda bu kedinizin doğru hareketler yaptığını anlamasını sağlar. Buradaki önemli detay ise sesin tam olarak eylemi yaptığı an çıkmasıdır. Sonrasında ise kediniz ilgili sesi duyduğunda yine kendisinden yapmasını beklediğiniz hareketi yapacaktır.

Kedinizin eğitimi ile ilgili profesyonel destek almak için nöbetçi veteriner kliniği PatiKule’yi ziyaret edebilir ve neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir