Kediler Yıkanır mı?

İndeks: 

Kediler Yıkanır mı?

Kediler yıkanır mı sorusu özellikle yeni kedi sahiplenmiş olanların en çok merak ettiği konulardan birisidir. Köpeklerle ilgili yıkanma sahnelerine çeşitli dizi ve filmlerde denk gelmenize rağmen kedilerle ilgili bu türden sahnelere çok denk gelemezsiniz. Bunun sebebi ise kedilerin yıkanmaktan hiç hoşlanmadıklarıdır.

Kediler Yıkanır mı?
Kediler Yıkanır mı?

Kediler Yıkanmaktan Hoşlanmaz

Kediler nelerden korkar bilmek önemlidir. Kediler yıkanır mı için bilinmesi gereken en önemli nokta kedilerin yıkanmaktan, üstlerine su gelmesinden nefret etmeleridir. Bu kapsamda acil durumların dışında kediler yıkanmamalıdır. Çünkü steril sıvı olan tükürükleri ile kendilerini temizlediklerinden kediler her zaman temiz olurlar.

Öyle ki sokak kedilerinin bile kürkleri ekstrem durumlar dışında her zaman temizdir. Gün içinde sıklıkla dilleriyle tüylerini tımar ettikleri için kedilerin ayrıca yıkanmalarına gerek yoktur.

Sadece evcil kediler için değil kedigiller familyasında olan tüm kediler için yıkanmak hoş bir durum değildir. Bunun ise içgüdüsel olduğu ve boğulma tehlikesine karşı alınan bir önlem olduğu tahmin ediliyor.

Kediler Sudan Korkar
Kediler Sudan Korkar

Kedi Nasıl Yıkanır?

Kediler yıkanır mı için zorunlu durumlar için evet yanıtı verilebilir. Eğer kedinizin yıkanması gereken zorunlu bir durum varsa bu durumda da dikkatli şekilde davranarak kedinizi yıkayabilirsiniz.

Kedinizin tüyüne yalayarak temizlenmeyecek bir şey bulaşmışsa bu durumda yıkamanız gerekecektir. Kedilerin tüyleri köpeklerinki gibi değildir ve ince yapıları yüzünden yıkama esnasında özenli davranılmalıdır. Ayrıca kedilerin tüylerinin kuruması da yıkama sonrasında zaman almaktadır. Saç kurutma makinesi gibi makineler ise çıkardıkları sesler yüzünden asla kurutma için kullanılmamalıdır.

Yıkama esnasında tercihen bebek şampuanı kullanabilirsiniz, bu sayede gözüne sabun kaçmayacaktır. Az miktarda sabun alıp suyla temas ettirip kedinizi yıkayabilirsiniz. Bu esnada kediniz muhtemelen leğen veya küvetten çıkmak isteyecektir. Dolayısıyla yıkarken bir yakınınızdan yardım almanız çok yararlı olacaktır.

Tüylerinde yer alan lekeler çıktıktan sonra kedinizi durulayarak hemen banyodan çıkarmalısınız. Kediniz yıkanmaktan hoşlanmadığı için bu süre içinde kendinizi kötü hissedecektir. Yıkanma sonrasında da tüylerinin iyi bir şekilde kuruması için havlu yardımıyla tüylerini dikkatle kurutmalısınız.

Yıkama işlemleri zor olduğundan PatiKule Veteriner Kliniği tarafından sunulacak bakım hizmetlerinden yararlanabilir ve bu süreci çok daha kolay tamamlayabilirsiniz. Avcılar Veteriner Kliniği PatiKule, kuaför hizmetleri vermekle birlikte kedinizin rahat bir şekilde yıkanmasını sağlayabilir.

PatiKule Veteriner Kliniği
PatiKule Veteriner Kliniği

 

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir