Evde Besleyebileceğiniz Egzotik Hayvanlar

İndeks: 

Evde Besleyebileceğiniz Egzotik Hayvanlar

Egzotik hayvanlar kedi, köpek ve kuşlardan farklı olarak evinizde özel bir deneyim yaşamınızı sağlıyor. Özellikle alışılmış hayvanların dışında hayvan bakmak isteyenler için bu hayvanlar farklı bir deneyim yaşatabilir.

Aksolotl

Evde besleyebileceğiniz egzotik hayvanlar arasında son dönemlerde popüler olan ve hakkında bir sürü Youtube videosu da çekilen aksolotl’lar sürekli gülümsemeyi andıran yüzleri ile evinize sempatik bir hava katmaya yardımcı olabilirler. Çok hassas cilt yapısına sahip olan bu hayvanlara bakarken ise özenli davranmalısınız. Suyun içinde yaşadıkları için yaşam alanlarını karşılayacak bir akvaryum kurmalısınız.

Aksolotl
Aksolotl

İguana

Görüntüsü ile biraz korkutucu gelse de bu hayvanlar aslında etraflarına karşı oldukça barışçıllar. Fakat iguana bakımı kısmen zordur ve yalnız kalmaktan da hoşlanır. Ayrıca soğukkanlı bir hayvan olduğundan kendisini size sevdirmeyecektir. Ancak alıştıktan sonra yanınıza gelebilir, omzunuza ya da sırtınıza çıkabilir.

İguana
İguana

Kapuçin Maymunu

Zekası ile birlikte iyi bir ev arkadaşı olabilecek kapuçin maymunları ev ortamına rahatlıkla uyum sağlarlar. En önemli bilmeniz gereken şey ise bu maymunların çok hareketli oldukları ve evinizdeki her köşeyi karıştırmak istemeleri. 20 yıla yakın yaşayabildikleri için uzun ömürlü olan bu maymunlar özellikle yavruyken bebek gibi bakım gerektirdiklerini de unutmamalısınız.

Kapuçin Maymunu
Kapuçin Maymunu

Timsah

Timsah beslemek istiyorsanız, her ne kadar Türkiye şartlarında iklim yüzünden çok olanaklı değilse de evinizin bahçesinde bir havuz bulundurmalısınız. Ayrıca 6 metreye kadar da büyüdükleri için uzunluk açısından da sorun yaratabilirler. Timsahı beslemek için aynı zamanda bolca yavru balık, et ve ciğer de bulundurmalısınız çünkü etçil oldukları için bunların dışında başka yiyecek yemiyorlar.

Timsah
Timsah

Tarantula

Görüntüsüyle yine ürkütücü gelmesine rağmen tarantulaların insanlara hiçbir zararları yoktur. Bu yüzden elinize alabilirsiniz. Kendisine özel bir alan isteyen bu örümcekler, kurduğunuz teraryumu benimsedikten sonra çok rahat edeceklerdir. Ortalama olarak dişi tarantulayı 20 yıl, erkekleri ise 4 yıl yaşatabilirsiniz.

Tarantula
Tarantula

Etçil olan bu örümcekleri beslemek için ise hamamböceği, çekirge, sinek, larva gibi böcekler verebilirsiniz. Evde beslenebilecek egzotik hayvanlarınız için PatiKule Veteriner Kliniği sayesinde oluşacak hastalıklara karşı da çeşitli tedavi yöntemlerinden yararlanabilirsiniz.

Kapibara

Evinizin bahçesinde havuzunuz varsa kapibara oldukça farklı bir seçim olacaktır. Soğuk havalara dayanıklı olması sebebiyle soğuk iklimlerde de rahatlıkla bakılacak olan bu özel hayvanlar çok kemirgen oldukları için bahçenizde dişlerine göre buldukları her şeyi kemirebilirler. 70 kiloya kadar ulaşan kiloları da kendilerini oldukça ağır yapıyor ancak sebze ağırlıklı beslenmeleri sayesinde ev bütçesine çok fazla etki etmezler.

Kapibara
Kapibara

Palmiye Kakadusu – Papağanı

İlginç görüntüsü ile dikkat çeken bu papağan, kendi türünde en iri gagalı kuştur. İlgiyi çok seven ve sahipleri tarafından gösterilen ilgiden dolayı çok şımaran bu kuşlar konuşma açısından ise beklenenleri ne yazık ki veremiyor. Fakat renkleri, sevimli halleri ve cana yakınlıkları ile birlikte bu kuşları besleyerek evinize farklı bir hava katabilirsiniz.

Palmiye Kakadusu - Papağanı
Palmiye Kakadusu – Papağanı

Bukalemun

Renk değiştirdiği için hayvanlar arasında en çok bilinenler arasında yer alan bukalemunlar sanılanın aksine saklanmak için değil, o anki duygu durumlarını ifade etmek için renk değiştirirler. Çok yavaş hareket ettikleri için ev içinde size zorluk çıkarmayacak olan bu hayvanlar aynı zamanda mutlu olduklarında da dolaşmayı severler. Size alıştıktan sonra elinize de gelebilecek olmaları sayesinde farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Bukalemun
Bukalemun

Pirana

Büyük bir akvaryum kurarak içine atabileceğiniz piranalar egzotik hayvanlar arasında en dikkat çekicilerinden birisi. Tamamen etçil olan ve bulabildikleri neredeyse her türden eti yiyen piranalar tatlı su balıkları oldukları için bakım açısından da zorluk çıkarmazlar.

Pirana
Pirana

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir