Eczanelerde Hayvan İlaçları Satılıyor mu?

İndeks: 

Eczanelerde Hayvan İlaçları Satılıyor mu?

Eczanelerde hayvan ilaçları satılıyor mu sorusu eczanelerden hayvanlarına ilaç almak isteyenler tarafından merak ediliyor. Eczaneler için hayvanlara yönelik ilaçların satışına yönelik uygunluk yakın zamanda çıkarılmıştı. Fakat teoride bu durum uygunluk taşısa da pratikte durum değişmektedir.

Eczanelerde Hayvan İlaçları Satılıyor mu?
Eczanelerde Hayvan İlaçları Satılıyor mu?

Eczaneler Hayvan İlacı Satabilir mi?

11 Ekim 2017 tarihli 71501305 ve 549 sayılı Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu kararı ile birlikte eczanelerde hayvan ilaçları satışı için izin verilmiştir. Bu kapsamda hayvanların iyileştirilmesinde kullanılacak olan ilaçlar eczanelerde satılabiliyor. Ancak pratikte bu durum değişiyor ve çoğu eczanede hayvan ilaçları bulmak mümkün değildir. Üstelik illerdeki uygulamalara göre de değişebilen bir karar olduğundan bazı illerde İl Sağlık Müdürlüğü tarafından alınan  kararlar kapsamında ilaçların satışı tamamen yasaklanmış durumdadır.

Bu bakımdan bulunulan ildeki Sağlık Müdürlüğü’ne başvuru yapılarak eczanelerde hayvan ilacının satılıp satılmadığını öğrenmek mümkündür. Bahsi geçen ilgili yasa kapsamında ise reçetesiz satılan ilaçlar doğrudan, veteriner tarafından yazılmış reçeteli ilaçlar ise ancak reçete ile eczanelerden satılabilmektedir.

Evcil Hayvan İlaçlarıı
Evcil Hayvan İlaçlarıı

Hayvanlar İçin İlaçlar Nereden Alınmalı?

Hayvanlar için kullanılması gereken ilaçlar veteriner tavsiyesi ile alınmalıdır. İnsanlarda olduğu gibi hayvanlar için de bilinçsiz ya da keyfi ilaç kullanımı ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına yol açabilir. Bu bakımdan hayvan için kullanılacak olan ilacın da veteriner tarafından önerildiği göz önünde tutulursa doğrudan ilacın veterinerden temin edilmesi iyi bir karar olacaktır. Çünkü veteriner, ilacın hangi dozda, hangi aralıkla ve ne şekilde kullanılacağını anlatacaktır.

Özellikle eczaneler öncelikli olarak insan sağlığı için kullanılan ilaçlara yer verdiklerinden çoğu eczanede kendi kararlarına bağlı olarak eczanelerde hayvan ilaçları da bulunmamaktadır. Bu yüzden eczanelerden veteriner biyolojik ilaçlarının aranması da zahmetli olacaktır.

PatiKule Veteriner Kliniği tarafından sağlanan hayvanlar için ilaçlar sayesinde hayvanınız için tedaviyi etkin bir şekilde yapabilirsiniz. İlaçlar türlerine, kullanımlarına ve hayvanlara göre çok değişken olduğundan bu kadar geniş çeşitliliği eczanelerde bulmak da mümkün değildir. Bu yüzden veteriner üzerinden ilaçları almak zaman açısından da tasarruf sağlayacaktır. Reçete kapsamında yapılacak satışlar sayesinde de istemsiz kullanımların önüne geçilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir