Kediler Köpek Maması Yiyebilir mi?

İndeks: 

Kediler Köpek Maması Yiyebilir mi?

Köpek ve kedilerin bir arada yaşadığı ortamlarda kediler köpek maması yiyebilir. Genel kanı bu konuda az bir miktar yemesinden kaynaklı sorun olamayacağıdır. Ancak uzun süreli köpek mamasından kediniz yiyorsa bu durum sağlığı için önemli sorunlar doğurabilir. Kedi ve köpek mamaları yapı olarak birbirlerine benzeseler de içerik olarak birbirlerine uygun değildirler.

Kediler Köpek Maması Yiyebilir mi?
Kediler Köpek Maması Yiyebilir mi?

Köpek ve Kedi Maması Arasındaki Farklar Neler?

Kedi ve köpek maması arasındaki ayrımı bilmek neden bu iki canlının birbirlerinin mamalarını yememeleri hakkında bilgi verecektir. Öncelikle protein açısından kedi mamaları daha zengindir ve kedilerin ihtiyaç duydukları proteini karşılamak için üretilmişlerdir. Kediler etoburdur ve bu yüzden de yüksek protein ihtiyacı duyarlar. Köpek mamalarında en yüksek protein oranı yüzde 26 iken kedi mamalarında ise bu oran yüzde 40’a kadar çıkabilir.

Diğer bir etmen ise taurindir. Kediler kendi başlarına taurin üretemezler ve ek gıda olarak dışarıdan bunu alırlar. Köpekler ise kendileri taurin ürettiklerinden köpek mamalarında taurin bulunmaz. Dolayısıyla uzun süreli köpek maması yiyen kedilerde protein ve taurin ihtiyacı karşılanmadığından ciddi sağlık sorunları oluşur.

Kedi ve Köpek Mamalarında Taurin
Kedi ve Köpek Mamalarında Taurin

Bunun yanında köpek mamaları A vitamini açısından da düşüktür. Kediler ise köpeklere kıyasla daha fazla A vitamini almak durumundadır. A vitaminini istenilen seviyede alamamaları halinde ise kas yapıların zayıflama meydana gelecektir.

Son olarak damak zevki de önemlidir. Kediler yiyecekler konusunda daha seçicidir ve yiyecekleri mama damak zevklerine hitap etmelidir.

Kedinin Köpek Maması Yemesi Halinde Ne Yapmalı?

Kediniz eğer köpek maması yiyorsa ve bunu uzun bir süredir yapıyorsa mutlaka veterinere başvurulmalıdır. PatiKule Veteriner Kliniği bu konuda hızlı müdahalesi ile yardımcı olacaktır. Çünkü uzun süredir köpek maması ile beslenen kedilerin sağlıklarında önemli gerilemeler söz konusu olmuştur.

Köpek Maması Yiyen Kedi
Köpek Maması Yiyen Kedi

Köpek mamasıyla beslenmesini normal koşullarda fark edemiyorsanız kedinizde ishal, kusma, deride zayıflık, tüylerin aşırı dökülmesi gibi belirtileri izleyebilirsiniz. Bu belirtiler kedinizin köpek mamasından yediğine yönelik güçlü işaretlerdir.

Sonrasında ise kedinizin köpeğinizin mamasından yememesi için sadece köpeğinizin ulaşabileceği bir alana köpek maması bırakmayı tercih edebilir ve böylece kedinizi engelleyebilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir