Evde Beslenecek Köpekler

İndeks: 

Apartmanda, Evde Beslenebilecek Köpekler

Apartmanda ve evde beslenebilecek köpekler sayesinde komşularınıza rahatsızlık vermeden köpek bakabilirsiniz. Bazı köpekler yapıları gereğince ev içinde olmaktan hoşlanmazlar veya çok ses çıkarabilirler. Bu yüzden evde bakmak için doğru köpeği tercih etmeniz önemlidir.

Pug

Evde beslenebilecek köpekler denilince ilk akla gelen ırklardan olan Pug, küçük yapısı ile birlikte ortalama bir kediden biraz büyük özellikler taşıyor. Bu sayede küçük apartman dairelerinde bile yer açısından sorun yaratmıyor. Çocuklarla da iyi anlaşabildikleri için çocuklu ailelerin de tercih edebileceği bir tür olarak öne çıkıyor. Özellikle yüksek aktivite ihtiyacının da duyulmaması çalışanlar için yine bu köpekleri iyi bir tercih kılıyor. Zahmetsiz bakımları ve genel sessiz yapıları ile birlikte ev içinde rahatsızlık vermezler.

Apartmanda Evde Beslenebilecek Köpekler Pug
Apartmanda Evde Beslenebilecek Köpekler Pug

Bichon Frise

Ünü filmlere kadar ulaşan Bichon Frise köpekler evde bakmak için küçük ve tatlı yapılarıyla öne çıkıyorlar. Tüy dökmemeleri sayesinde evin kirlenmesinin de önüne geçebilen bu sevimli köpekler, oyuncu yapılarıyla da ev sakinlerinin eğlenmesini sağlayabilirler. Ancak bu köpekler için yalnız kalmak oldukça can sıkıcıdır ve uzun süreler boyunca yalnız bırakılmamaları gerekir. Çocuklarla iyi anlaştıkları için çocuklu ailelerin de tercih edebilecekleri özellikler taşırlar.

Apartmanda Evde Beslenebilecek Köpekler Bichon Frise
Apartmanda Evde Beslenebilecek Köpekler Bichon Frise

Chihuahua

Şiva olarak da bilinen bu köpekler çok küçük yapıları ile birlikte tam bir kucak köpekleridir. Küçük oluşları ev içinde bakımlarını da kolaylaştırır. Çok fazla bakıma ihtiyaç duymadıkları için de sahiplerinin zorlanmasının önüne geçerler. Günde sadece 30 dakika hareket halinde olmaları yeterli gelecektir. Fakat bu köpekleri tercih etmeden önce iyi bir eğitim almaları gerektiğini unutmamak gerekir. Aksi halde ev içinde çok fazla ses yapabilirler ve bu da çevrenin rahatsızlık duymasına yol açabilir.

Apartmanda Evde Beslenebilecek Köpekler Chihuahua
Apartmanda Evde Beslenebilecek Köpekler Chihuahua

Poodle

Çok zeki olan ve sahipleriyle de son derece iyi geçinen Poodle köpekler, çok sessizdir. Ev içinde neredeyse seslerini duymak mümkün değildir. Çocuklarla da iyi anlaştıkları için çocuklar için de iyi bir arkadaş olabilirler. Gün içinde iş amaçlı olarak yalnız kalmayı tolere edebilseler de uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmazlar.

Apartmanda Evde Beslenebilecek Köpekler Poodle
Apartmanda Evde Beslenebilecek Köpekler Poodle

Shiba

Görüntüsü ile sevimlilik taşıyan Shiba köpekler boyut olarak büyük olmalarına karşılık ev ortamına harika uyum gösterirler. Çok fazla tüy dökmedikleri için de temizlik konusunda ev sahibini zorlamazlar. Genelde sessiz olmalarına karşılık ailesine tehdit algıladığında savunması ve gürültücü olurlar. Bakımları da kolay olduğu için günlük ihtiyaçlarının karşılanması dışında talepte bulunmazlar. Shiba’lar az tüy dökmelerine rağmen yılda 2 kez, mevsim geçişlerinde yoğun tüy dökebilirler. Bu durumun da sahiplenme öncesinde göz önünde tutulması gerekir.

Apartmanda Evde Beslenebilecek Köpekler Shiba
Apartmanda Evde Beslenebilecek Köpekler Shiba

Boston Terrier

Kendisine özgü görüntüsü ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Boston Terrier ırkı, evde beslenecek köpekler arasında iyi bir tercih olabilir. Bazen adeta enerji patlaması yaşayarak ev içinde çok seri hareket etseler de genel olarak sakindirler. Düzenli olarak yürüyüş talebi olacak bu köpekler için ayrıca haftada bir kez tüy bakımının da yapılması gerekir.

British (İngiliz) Bulldog

Evde beslenebilecek köpekler arasında belki de en sert görüntüye sahip olan İngiliz Bulldog’lar sert görünümlerinin altında son derece uysal ve sevimli bir yapı taşırlar. Çok fazla hareket etmekten de hoşlanmadıkları için evin büyüklüğü de kendileri için önemli değildir. Gün içinde sık uyuyan bu köpekler böylece ev sakinlerinin de rahatsız olmadan vakit geçirmelerini sağlar. Çok fazla yürüyüş yapmayı da sevmedikleri için günlük az sürelerle yürüyüşe çıkarmak yeterli olacaktır.

Apartmanda Evde Beslenebilecek Köpekler British Bulldog
Apartmanda Evde Beslenebilecek Köpekler British Bulldog

En çok sevilen köpek cinsleri arasında büyümeyen köpek cinsleri evde beslenebilecek köpekler sınıfındadır. Köpeğinizi sahiplendikten sonra kontrollerini yaptırmak ve genel sağlık durumu hakkında bilgi almak için ise; PatiKule Veteriner Kliniği tarafından sunulan hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Bu sayede evinize köpeğinizin alışma süresi daha kolay hale gelecektir.

 

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir