Kedi ve Köpeklerde Kan Grupları

İndeks: 

Kedi ve Köpeklerde Kan Grupları

Kedi ve köpeklerde kan grupları bilinmemesi ani bir kaza, şok veya koma hallerinde çok üzücü sonuçlar yaratabilir. Önceden tespit edilmiş olan kan grubu tıpkı insanlarda olduğu gibi acil bir durum olduğunda kedi ve köpekler için de hayat kurtarıcıdır.

Kedi ve Köpeklerde Kan Grupları
Kedi ve Köpeklerde Kan Grupları

Kedilerde Kan Grubu

Kedilerde kan grubu üç gruba ayrılır. Bunlar; A, B ve AB’dir. A grubu en sık görülen gruptur. B grubu ise daha az görülür. AB ise en nadir görülen gruptur. AB genel alıcı grup olduğu için A veya B grubundan kan alabilmektedir. Fakat B grubu -A antikoru içerir. A grubu ise zayıf anti -B antikoru bulunur. Dolayısıyla A grubu kan B grubuna verilirse ölümcül sonuçlar ortaya çıkacaktır. B grubunun A grubuna kan vermesi ise yine tehlikeli sonuçlara yol açabilir ancak bunların görülmesi çok daha uzun olur. Kısacası A ve B grupları birbirine asla kan vermemelidir.

Kedilerde Kan Grubu
Kedilerde Kan Grubu

Kedilerin kan bağışında bulunmaları için çeşitli virüsleri taşımadıkları ve sağlıklı olduğu tespit edilmesi gerekir. Kan tahlil için PatiKule Veteriner Kliniğine başvurabilirsiniz. Ayrıca aşılarının da tam olması gerekir. Genel olarak 10 ile 12 ml ölçüsünde kan bağışı yapılabilir. Bu miktar 1 kiloya kadar olan orandır. Kiloları arttıkça kan bağışı hacmi de artabilir.

Köpeklerde Kan Grubu

Köpeklerde kan grupları ise kedilere göre oldukça fazladır. Köpekler için kan grupları 13’ün üzerinde bildirilmiş olsa da uluslararası standart olarak 8 tanesi tanımlıdır. Diğer kan gruplarına karşı doğal antikor içermeyen köpekler bu bakımdan ilk kan alışta reaksiyon oluşturmaz. Ancak uyumsuz nakilden 4 ve 14 gün içinde reaksiyon oluşmaktadır.

Köpeklerde Kan Grubu
Köpeklerde Kan Grubu

Köpeklerde kan grupları DEA olarak adlandırılır;

• DEA 1.1
• DEA 1.2
• DEA 3
• DEA 4
• DEA 5
• DEA 6
• DEA 7
• DEA 8

Yaygın olarak 1.1 ve 1.2 sık görülür. DEA 1.1 negatif kan grubunda olanlar donör olarak kabul edilir. Böylece pozitif ve negatif 1.1’e kan verebilirler.

Antikor
Antikor

Kedi ve Köpeklerde Kan Grubunun Öğrenilmesi

Kedi ve köpeklerde kan grubu öğrenmek şok, travma veya kaza anlarında kediniz veya köpeğiniz için çok yardımcı olacaktır. Bunun için PatiKule veteriner kan tahlili Avcılar bölgesinde kediniz veya köpeğiniz için çok kısa sürede kan tahlili yaptırmanızı sağlıyor.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir