Kedi Kısırlaştırma Operasyonu

İndeks: 

Kedi Kısırlaştırma Operasyonu

Kedi kısırlaştırma işlemi; dişi kedilerin kızgınlık döneminde hormonları yüzünden bilinçsiz hamileliğini ortadan kaldırmak için yapılırken erkek kedilerde ise çiftleşme isteğini ortadan kaldırmaktadır. Aynı zamanda pek çok olumsuz olarak sayılan davranışları da ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Kediler için kısırlaştırma işlemi erkek ve dişi kedilere göre farklılık taşıyor.

Erkek Kedilerde Kısırlaştırma

Erkek kedi kısırlaştırma için öncelikle operasyonun bir gün öncesinden kedinizi hazırlamanız yararlı olacaktır. Bunun için kedinizin 6 – 8 saat aç kalması gerekiyor. Böylece operasyon sırasında verilecek olan anestezinin etkisini daha hafif atlatması sağlanabilir. Operasyondan 2 – 3 saat öncesine kadar da su içmemesi gerekiyor.
Operasyonun sorunsuz geçmesi için kedinize genel anestezi uygulanacaktır. Sonrasında ise kesi yapılarak kedinin testisleri çıkarılacaktır. Sonrasında ise kesi dikiş ile kapatılır. Bu işlem kısa sürelerde tamamlanır ve sonrasında operasyon tamamlanmış olur.

Kedi Kısırlaştırma Operasyonu
Kedi Kısırlaştırma Operasyonu

Dişi Kedilerde Kısırlaştırma

Dişi kediler için de kısırlaştırma öncesinde yapılacak olan hazırlıklar erkek kediler ile aynı özelliklere sahiptir. Ancak en önemli nokta dişi kedilere bu operasyonun yapılması için kedinin kızgınlık döneminde veya gebelik döneminde olmaması gerekiyor. Operasyon öncesinde genel anestezi yapılır ve kediniz uyutulur.

Erkek kedilere göre dişi kedilerin operasyonları biraz daha uzun ve zordur. Kesi yardımı ile rahimin ve yumurtalıkların tamamının alınması gerekir. Bu işlemin yapılması kedinin tekrar kızgınlık yaşamaması adına çok önemlidir. Sadece rahimin alınması ise kedinin gebe kalmasını engeller. Ancak yumurtalıklarının olması kızgınlık dönemi yaşamasına yol açacağı için kısırlaştırma gerçek anlamıyla yerine getirilmiş olmaz. Yine de buradaki tercih kedi sahibinin olduğu için operasyon öncesinde veterinere bilgi vermesi yeterli olacaktır.

Dişi kedilerin kısırlaştırma operasyonları biraz daha uzun ve zordur.
Dişi kedilerin kısırlaştırma operasyonları biraz daha uzun ve zordur.

Kısırlaştırma Sonrası Dikkat Edilecekler

Kedi kısırlaştırma operasyonu sonrasında kedinizin iyileşmesi için dikkatli olmalısınız. Aksi halde operasyon yüzünden çeşitli sorunlar oluşabilir. Özellikle sağlığını toparlaması ve ameliyat etkisinin de hızlı geçmesi için beslenmesinin düzenli olması gerekir. Aynı zamanda yaralarının mikrop kapmaması için de hijyenik bir ortamda bulunması gereklidir. Bu önlemler ile kısa sürede eski sağlığına kavuşması mümkün olacaktır. Avcılar nöbetçi veteriner PatiKule ile iletişime geçerek kedinizin kısırlaştırma süreci hakkında bilgi alabilir, operasyonun en iyi şekilde yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir