Kedilerde En Sık Görülen Hastalıklar ve Belirtileri

İndeks: 

Kedi Hastalıkları – Kedilerde En Sık Görülen Hastalıklar ve Belirtileri

Kedi Hastalıkları

Kedi hastalıkları hakkında kedi sahiplerinin önceden bilgilerinin olması olası hastalık durumlarında ne şekilde davranmaları gerektiğini belirleyecektir. Kediler genel olarak dayanıklı canlılar olmalarına rağmen çeşitli hastalıklar ile karşı karşıya kalabilirler.

Kedilerde En Sık Görülen Hastalıklar ve Belirtileri
Kedilerde En Sık Görülen Hastalıklar ve Belirtileri

Kanser

Kedi hastalıkları arasında hayati sonuçlar yaratabilen ilk hastalık kanserdir. Zararlı hücrelerin hızlıca büyüdüğü ve çevrelerindeki dokuyu istila ederek sağlıklı dokuların çalışamaz hale gelmesine yol açan kanser, kedilerde tedavisi olmayan hastalıklar arasındadır.

Şeker Hastalığı

Şeker hastalığı ya da diyabet insülin hormonunun eksikliğine bağlı olarak gelişen, temel olarak da çıkış nedeni tam olarak bilinmeyen bir hastalıktır. Kedi yeterli insülin üretmediğinde ya da insülini de normal şekilde kullanamadığında kan şekeri seviyesi yükselir. Bu durum tedavi edilmediğinde ise pek çok hastalığa yol açabilmektedir.

Kedi Hastalıkları
Kedi Hastalıkları

FIV

FIV kedilerde görülen ve son derece tehlikeli olan bir hastalıktır. Üstelik uzun bir süre belirtileri görülmediği için FIV tespiti de zordur. Yavaş ilerleyerek hayati fonksiyonlarda telafisi güç zararlar veren FIV, ileri seviyelerde fark edildiğinde tedavi edilememektedir. Bu bakımdan düzenli veteriner kontrolleri önemlidir. Destekleyici tıbbi bakım ile birlikte hastalığın ilerlemesi ya da göstereceği etkiler azaltılabilir.

FELV

FIV gibi FELV yani Feline lösemi virüsü de kediler için çok tehlikeli olan hastalıkların başında gelir. Bağışıklık sistemini önemli ölçüde tahribat eden ve hızlı şekilde ilerleyen bu hastalıkta erken tedavi sağlanmadığı durumlarda ölüm gibi üzücü durumlar oluşabilmektedir. Bu virüsün tam olarak neden çıktığı bilinmemektedir. İnsanlara bulaşmamasına rağmen kediler arasında bulaşıcıdır. Özellikle evde kedi bulunuyorsa ve eve veteriner hekim kontrolü yapılmadan yeni kedi geliyorsa ve FELV taşıyorsa diğer kedilere de kısa süre içinde bulaştıracaktır.

Kalp Kurdu

Sivrisinekler tarafından yayılan bu hastalık kediler arasında bulaşıcıdır. Özellikle kedilerde ani şekilde görülen bağışıklık sisteminin zayıflaması, kalp, akciğer, böbrek gibi sorunlarda bu hastalığın etkisi bulunur. İlk olarak akciğer hastalığına sebep olan bu hastalık ilerleyen aşamalarda kedinin hayati fonksiyonlarının işlevsiz hale gelmesine yol açabilmektedir. Özellikle akciğerde meydana gelecek sorunlar kalp kurdunun işareti olabileceği için zaman kaybetmeden 7/24 Acil Vetriner PatiKule tarafından sunulacak tedavi hizmetlerinden yararlanılmalıdır.

Kedi Hastalıkları için 7/24 Acil Veteriner PatiKule
Kedi Hastalıkları için 7/24 Acil Veteriner PatiKule

Kuduz

Her ne kadar kuduz sadece köpeklerde görülüyor gibi algılansa da kediler de kuduz hastalığına yakalanabilir. Beyin ve omurilikte ciddi sorunlar yaratan bu viral hastalık tedavi edilebilmektedir. Ancak erken müdahale önemli olduğundan kuduz belirtileri gibi bir durumun olması halinde mutlaka veterinere zaman kaybetmeden başvurulmalıdır.

Parazitler

Kedi hastalıkları arasında en sık görülenler arasında yer alan parazitler, genellikle bağırsaklarda görülür. Kısa sürede kedinin vücudunu istila ederler ve çeşitli yan hastalıklara yol açarlar. Bazı durumlarda kedilerde belirti bile görülmeyebilir. Ancak başta bağışıklık sistemi olmak üzere iştah, nefes alıp verme ve tuvalet konularında sorun yaratarak genel sağlığın bozulmasına yol açarlar.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir