Beagle Köpek Bakımı Nasıl Yapılır?

İndeks: 

Beagle Nedir, Bakımı Nasıl Yapılır?

Beagle Köpek cinsi; kökeni çok eskiye dayanan bu tür sağlıklı koşullarda 10-15 yıl yaşayabilmektedir. Yalnız kalmaktan hoşlanmayan bu tür oldukça meraklıdır. Çok iyi gözlem yapabilme yeteneğine sahiptir. Kilosu 8-18 kilo arasındadır. Boyu ise 30-36 cm arasında değişmektedir. Keşif ve gözlem yapmayı sevdikleri için evden kaçmaya meyillilerdir. Ayrıca koku alma duyuları çok gelişmiştir. Bu yüzden de evden uzaklaşabilirler. Önlem almak ve eğitmek kaybolmasının önüne geçmektedir.

Beagle Köpek Özellikleri Neler?

Beagle özellikleri bu köpek cinsini sahiplenmek isteyenlerin araştırma konusu olmaya devam etmektedir. Beagle cins köpekler her canlı gibi kalıtsal bazı rahatsızlara sahiptir. Bu yüzden sağlıklı koşulların oluşturulması ve hijyen içinde büyütülmesi ömrünü uzatmaktadır. Beagle köpek cinsi çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Bebekler ve küçük hayvanlara ise meraklı yapıları yüzünden istemsizce zarar verebilmektedirler. Bu yüzden bebek ve kedi, kuş gibi hayvanlarla yalnız bırakılmaması önerilir. Yaşlılara karşı da oldukça saygılı tavır sergilerler.

Beagle köpek cinsi çocuklarla çok iyi anlaşırlar.
Beagle köpek cinsi çocuklarla çok iyi anlaşırlar.

İyi bir eğitimle ev köpeği olabilmektedirler. Soğuktan hoşlanmazlar. Ilıman iklimlerde yaşamayı severler. Mutlu bir kişiliğe sahiplerdir. Yalnızlık, bu cins köpekleri depresyona sokabilmektedir. Havlamayı severler. Uzun kulaklarıyla dikkat çeken Beagle köpek cinsinin burunları siyahtır ve burun delikleri büyüktür. Kaslı bir gövdeye sahiplerdir. Kuyrukları orta uzunluktadır ve genelde dik şekilde durmaktadır. Pek çok renkte görülmekle beraber en sık kırmızı-beyaz, siyah-beyaz, limon-beyaz gibi renklerle tanınmaktadır.

Beagle köpek cinsi mutlu bir kişiliğe sahiptir..
Beagle köpek cinsi mutlu bir kişiliğe sahiptir..

Beagle bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi tüyleridir. Kısa tüyleri vardır. Yumuşak olması nedeniyle dökülmeye meyillidir. Tüyleri, kiri ve tozu toplamaz. Bu yüzden yılda 2-3 kere banyo yaptırılması yeterli olmaktadır. Haftada 1-2 kere taranması da tüyler için faydalıdır. Tüylerini hafif nemli bezle silmek sağlıklıdır. Tırnak kesiminin mutlaka yapılması gerekmektedir. Ağız ve kulak bakımını aksatmamak enfeksiyon kapmaması açısından önemlidir. Dişlerini fırçalamak, kulaklarını temizlemek veya temizletmek gerekmektedir. Beagle cinsi meraklı olduğu için her şeyi yiyebilen bir cinstir. Bahçede veya yürüyüşlerde zararlı otları yememesi için önlem alınmalıdır. Günde 2 öğün beslenmesi faydalıdır fakat ne kadar mama verilmesi kilosuna ve yaşına göre değişen bir durumdur.

Beagle köpek eğitimi önemli bir konudur. Koku konusuna çok duyarlılardır. Bu yüzden eğitim esnasında dikkatleri hemen dağılmaktadır. Kapalı ortamda eğitilmesi daha yararlıdır. İyi bir eğitim verilmesi aile yaşantısına uyum sağlaması açısından önem taşımaktadır. Akıllı oldukları için çabuk öğrenirler.

Beagle Köpek Karakter Özellikleri

Beagle köpek cinsi çok yönlü karaktere sahiptir. Yalnızlıktan hoşlanmazlar. Yalnızlık onları hastalığa sürükleyebilir. Mutlu olan ve mutlu etmeyi seven köpeklerdir. Sevmekten ve sevilmekten oldukça hoşlanırlar. Çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Yaşlıları da aynı oranda severler. Koku alma duyuları sayesinde avcılık yetenekleri çok gelişmiştir. Enerjilerini atacakları ortamlara ihtiyaçları vardır. Tasma ve itaat eğitiminin verilmesi kaybolmalarını engellemektedir.

Beagle köpek cinsi sevmekten ve sevilmekten oldukça hoşlanırlar.
Beagle köpek cinsi sevmekten ve sevilmekten oldukça hoşlanırlar.

Kolay arkadaşlık kurabilen bu cins, sıcakkanlıdır. Sahiplerine karşı inanılmayacak derecede sevgi beslerler fakat söz dinleme konusunda kimi zaman umarsız olabilmektedirler. Bazen inatçı olabilirler. Evde beslenecekse mutlaka hareket alanı yaratmak gerekir. Enerjisini atamadığı zamanlar huzursuz olurlar. Saldırgan değillerdir. Mutlu oldukları zaman diğer köpeklerin yaptığı gibi bu tür de kuyruğunu sallamaktadır.

PatiKule Veteriner Kliniği ile bu çok sevimli köpek türü olan Beagle’ı sahiplendiğinizde gerekli tüm sağlık desteğini alabilirsiniz. Beagle için PatiKule Veteriner Kliniğinden Koruyucu Hekimlik hizmeti almanızı öneririz.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir