Husky Sibirya Kurdu Nasıl Bakılır?

İndeks: 

Husky Sibirya Kurdu Nasıl Bakılır?

Husky olarak bilinen, diğer adı Sibirya Kurdu olan bu köpek cinsini ailenin yeni üyesi yapabilirsiniz. Husky Sibirya Kurdu cam gibi mavi gözleri ile ünlenen soğuğa dayanıklı bir kurt köpektir. Rusya doğumlu olduğu bilinen bu köpekler kızak köpeği olarak da tanınırlar. Sevimli bir güzelliği bulunan Husky köpekler dost edinmek isteyenler için idealdir.

Husky Sibirya Kurdu Cinsi Nedir?

Husky Sibirya Kurdu sahiplenmek için önce bazı bilgileri bilmek gerekmektedir. Husky cinsi köpeklerin Rusya doğumlu olduğu bilinmektedir. Rusya’nın soğuklarına dayanıklı olan bu köpekler -60 dereceye kadar soğukta yaşayabilirler. Buna rağmen fazla olmamak şartıyla sıcak havalarda da yaşayabilmektedirler. Yaşam süreleri 10 ila 15 yıl arasındadır. Erkek olanlarının kilosu 20-30, boyutu ise 50-60 cm arasındadır. Dişileri ise erkeklerine göre daha küçüktür; 15-23 kilo, 48-56 cm boyutları arasındadır. Yalnızlığı sevmezler fakat özgür ruhları vardır. Her cinsle anlaşabilmesinin yanı sıra en yakın arkadaşlığı kendi cinsiyle kurmaktadırlar.

Husky Sibirya Kurdu yaşam süreleri 10 ila 15 yıl arasındadır.
Husky Sibirya Kurdu yaşam süreleri 10 ila 15 yıl arasındadır.

Husky Sibirya Kurdu Özellikleri Neler?

Husky Sibirya Kurdu özellikleri bu cins köpeği sahiplenmek isteyenlerin araştırma konusudur. Husky köpekler genelde cam mavisi göz renkleri ile tanınırlar. Fakat başka göz rengine sahip cinsleri de mevcuttur. Daha çok Alaska’da yaşarlar. Soğuk havalara karşı dirençlilerdir. Çok fazla, katmanlı tüyleri vardır. Tüyleri genelde beyaz renklidir.

Saldırgan özelliklere sahip olmaları sadece bir yanılgıdan ibarettir. İyi eğitim almış olanları sevecen ve sakinlerdir. Diğer köpeklere nazaran aile bireylerine aşırı bağlı değillerdir. Bu yüzden tasma eğitimi son derece önemlidir. Aksi durum, fırsat buldukça evden çıkıp gezmeye ve sonunda kaybolmayla sonuçlanacaktır.

Husky Sibirya Kurdu tasma eğitimi önemlidir.
Husky Sibirya Kurdu tasma eğitimi önemlidir.

Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmayan Husky cinsi köpekler, çocuklarla çok iyi anlaşmaktadır. Sahiplerini sevindirmek gibi misyonları yoktur fakat iyi bir eğitimle aile köpeği olabilmektedirler. Atletik bir vücuda sahiplerdir, gezmekten büyük keyif alırlar. Hareketlilerdir, bu yüzden apartman hayatına alışmaları zor olmaktadır.

Husky köpekler, yabancılarla da çok iyi anlaşabildiği için çok iyi bekçi değillerdir. Yüz hatları keskindir, uzun ve dik kulaklara sahiplerdir. Havlama eğilimleri çok olmasa da belirli dönemlerde uluma özelliği gösterebilmektedirler. İtaat eden ruha sahip değillerdir. Özgürlüğü severler. Verilen işaretleri çoğu zaman anlarlar fakat itaat etmek gibi güdüleri olmadığı için umursamayıp yapmayabilirler.

Husky Sibirya Kurdu özgürlüğü sever.
Husky Sibirya Kurdu özgürlüğü sever.

Husky Sibirya Kurdu bakımı biraz zor olabilir. Husky cinsi köpeğin tüy probleminin yanı sıra koku problemi de vardır. Tüylerinin sık sık taranması gerekmektedir. Kalın ve çok tüylerinin olması fazla tüy probleminin ortaya çıkarmaktadır. Yılda birkaç kez tüy dökümü daha da fazlalaşmaktadır. Kulak temizlikleri için veterinere gidilmelidir. Kulağın dış kısmı ise evde temizlenebilir. Diş temizliği, ağızlarının enfeksiyon kapmaması için önemlidir. Her gün dişlerinin fırçalanması gerekmektedir.

Tuvalet eğitimi vermek güç olsa da iyi bir eğitmenle kolaylıkla verilebilir. Dinç bir görünüme sahip olan Sibirya Kurtları beslenmek için kaliteli mamaları seçmektelerdir. 7/24 açık veteriner PatiKule’ye danışarak diyet mamalar da kullanılabilinir. Tırnaklarının her ay düzenli kesilmesi gerekir. Sibirya Kurdu yavru çağındayken bakım alışkanlıklarının kazandırılması gerekmektedir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir