Nörolojik FIP

İndeks: 

Nörolojik FIP Nedir?

Nörolojik FIP kedilerde koronavirüs bulaşan kedilerde virüsün mutasyona uğraması sonucu görülür. Kuru ve ıslak forma sahip olan FIP kısa sürede ilerler ve çoğunlukla hayati tehlike oluşturur.

Nörolojik FIP
Nörolojik FIP

Kedilerde FIP Hastalığı Neden Olur?

Nörolojik FIP hastalığı kedilerde sıklıkla görülen viral bir hastalıktır. Temel nedeni koronavirüstür ancak bu virüs insanlarda hastalığa sebep olan Covid-19’dan farklıdır. Kedi koronavirüsünün kökeni oldukça eskidir ve maalesef kediler bu hastalığa sık yakalanabilir. Özellikle kapalı yani kendisini fark ettirmeyen bir hastalık olması yüzünden de başlangıçta tespit edilmesi zordur. İshal dışında belirgin bir sorunu yoktur.

FIP Teşhisi
FIP Teşhisi

FIP’e neden olan temel durum bağışıklık sistemiyle virüsün arasındaki etkileşimin oluşmasıdır. FIP olan kediler belirgin belirtilere sahip değildir. Ancak bazen hapşırma, gözlerde sulanma ve burun akıntısı görülebilir. Fakat bu sorunlar da ilk olarak FIP’e yorumlanmaz. Genelde FIP için kedinin sağlık durumu güçlü olduğunda iyileşme durumu vardır ancak FIP yıllar sonra da kendisini gösterebilir. Bu hastalık nörolojik olarak etkilere sahiptir ve sinir sistemini etkiler. Bundan dolayı da nörolojik FIP olarak adlandırılır.

FIP Nasıl Tedavi Eder?

Nörolojik FIP tedavisi için öncelikle teşhis koyulması gerekir ancak hastalığın teşhisi diğer hastalıklara göre zordur. Çünkü FIP başka hastalıklar ile karıştırılabilir. Bu yüzden de PatiKule 7/24 Acil Veteriner gibi uzman klinikten yardım alınması gerekir. Teşhis koyulması için ise birden fazla nokta üzerinde durulur.

FIP Tedavisi
FIP Tedavisi

FIP tedavisi için ise kesin bir yöntem bulunmaz. Bu yüzden uzun zamandır FIP için tedavi edilemez bir hastalık tanımlaması yapılıyordu. Fakat günümüzde FIP tedavisi için yardımcı olacak antiviral ilaçlar söz konusudur. Fakat bu ilaçların uzun vadede FIP üzerinde hangi sonuçlara yol açtığı da henüz bilinmemektedir. FIP tek türden belirti ve sonuçlara sebep olmadığı için veteriner hekim tarafından FIP taşıyan kediye uygun tedavi yöntemi belirlenmelidir.

Bu hastalığın gelişmesini önlemek ise kedi sahiplerinin öncelikli eylemi olmalıdır. Söz konusu bu virüs genelde çok kedi barınan ev veya barınaklarda sık görülür. FIP virüsü kedi dışkısı veya tükürüğünden geçer. Böylece kedinizin başka kediler ile temas etmemesini sağlamak virüsü önlemek açısından etkilidir.

 

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir