Köpeklerde Mama Değişimi Nasıl Olmalı?

İndeks: 

Köpeklerde Mama Değişimi Nasıl Olmalı?

Köpeklerde mama değişimi yaş, sağlık ve kilo durumlarına göre belirlenir. Gelişimlerinin desteklenmesi ve sağlıklarının da sorunsuz olması için tercih edeceğiniz mamaların kalitesi ve içeriği büyük öneme sahiptir. Mama seçimi içinse belirli kriterleri göz önünde tutmanız gerekiyor. Aksi takdirde köpeğiniz aldığınız mamayı yemeyebilir.

Köpeğim Mama Yemiyor
Köpeğim Mama Yemiyor

Köpeklerde Mama Değişimi

Kilo Durumu

Köpeklerde mama değişimi için ilk etken mevcut kilo durumudur. Eğer köpeğiniz obezite sorunu yaşıyorsa bu durumda tükettiği mamanın kendisine zararı olduğu söylenebilir. Obeziteyi hareketsiz kalmak tetikliyor olsa da özellikle sağlıksız beslenme, yani mama içeriğinin kalitesiz olması da ortaya çıkarır. Bu kapsamda mamanın kilo aldırmayacak yapıda olmasına dikkat edilmelidir.

Sadece aşırı kilolu olma durumu için değil zayıf olmak da köpeğinizin sağlığı için sorun yaratacaktır. Bu yüzden mama yemesine rağmen köpeğiniz zayıf kalıyorsa bu durumda da kilo alması için daha besleyici mamaları tercih etmelisiniz.

Aşırı zayıflama durumlarında ise hayati sonuçlar olmaması için öncelikle veteriner ziyareti yapmalı ve veteriner hekim tarafından belirlenecek diyet programının uygulanmasını sağlamak da önemlidir.

Cilt ve Tüy Sağlığı

Mama seçimi köpeğinizin genel sağlığı üzerinde etkili olduğundan tüy ve cilt sağlığında da etkilerde bulunur. Mama içinde sağlıklı yağ olmaması tüy yapısının bozulmasına yol açabilir.

Köpekte Mama Değişimi
Köpekte Mama Değişimi

Ayrıca mamanın içindekilere yönelik köpeğinizin alerjisi olması da tüylerde dökülme, matlaşma ve aşırı şekilde kaşıntı gibi sorunları beraberinde getirebilir.

Bu türden sorunlar görülmesi halinde sadece mama değişimi yeterli olmayacağından PatiKule Veteriner Kliniği gibi uzman veterinere mutlaka muayene olunmalıdır.

Yaş Durumu

Köpeklerde mama değişimi için yaş da önemli faktördür. Mamalar da köpeklerin yaş gruplarına göre üretilmektedir. Yavru, yetişkin ve yaşlılık dönemine yönelik vücudun ihtiyaçları değiştiğinden mamaların içeriğinde de bu dönemlerin ihtiyaçlarına dönük bileşenler bulunur.

Tüm yaşam evreleri için özel olarak üretilen mamalar böylece köpeğinizin yaş durumuna göre ihtiyaçlarını karşılamasını sağlar. Aynı zamanda yaş dönemlerine göre metabolizma hızları da değiştiğinden mama seçiminde mutlaka yaş göz önünde tutulmalıdır.

Örneğin yetişkin bir köpeğe yavru mamalarından verirseniz beslenme ihtiyacını tam olarak karşılamayacağından çeşitli sağlık sorunları görülebilecektir. Bu yüzden beslenme alışkanlıkları için yaş durumuna göre seçim yapmanız gerekir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir