Köpekler İçin Yürüyüş Nasıl Olmalı?

İndeks: 

Köpekler İçin Yürüyüş Nasıl Olmalı?

Köpekler için yürüyüş onların günlük yaşamlarının bir parçası olup köpeğinizin sağlıklı olması adına önemlidir. Köpekler yürüyüş ile hem tuvalet ihtiyaçlarını gidermekte hem de sağlıkları açısından çok yararlı olan egzersizleri yapmaktadır. Bu yüzden günlük yürüyüşlerin aksatılmadan yapılması gerekir.

Köpekler İçin Yürüyüş Neden Önemli?

Köpekler için yürüyüş cins ve yaştan bağımsız olarak her köpek için önemlidir. Bu kapsamda da her köpek günlük belirli sürelerde egzersiz yapmak için yürüyüşe çıkarılmalıdır. Yürüyüş sadece fiziksel olarak değil, mental açıdan da köpeğinize iyi gelecektir. Çünkü yürüyüş esnasında kendisine ilginç gelen kokuları koklama, diğer insan veya hayvanlarla tanışma anıdır.

Köpekler İçin Yürüyüş
Köpekler İçin Yürüyüş

Ayrıca sürekli ev içinde kalmak köpeğinizin canının da sıkılmasına yol açacağından dışarıya çıkması mutlu olması adına da önemlidir. Bazı köpeklerde ise çeşitli sağlık sorunları sebebiyle uzun yürüyüşler yapmak mümkün olmayabilir. Aynı zamanda dışarıdan korku ve endişe gibi durumlar da bazı köpeklerin dışarıya çıkmasını engelleyebilir. Bu tür durumlarda ise 7/24 PatiKule Veteriner Kliniği’nden destek alabilirsiniz.

Yürüyüş Süresi Ne Olmalı?

Köpekler için yürüyüş ihtiyacının giderilmesi için tek bir süreden bahsetmek olanaklı değildir. Yürüyüş süresinin belirlenmesi için köpeğin ırkı, yaşı ve diğer etmenlere bağlı olarak değişiklik söz konusudur. Yavru köpekler için yetişkin köpeklere kıyasla daha kısa sürelerde yürüyüş yeterlidir. Çünkü enerjik yapıda olsalar da dayanıklı olmadıkları için çabuk yorulacaklardır.

Yavru köpekler için tek seferde uzun süreli yürüyüşler yapmak yerine günde 3 – 4 kez 10 dakika aralıklar ile yürüyüşe çıkarmak yeterli olacaktır.

Köpeklere Düzenli Yürüyüş Yaptırın!
Köpeklere Düzenli Yürüyüş Yaptırın!

Yaşlı köpekler için de eklem ve kaslarında sorunların oluşmaması için yine yürüyüş süresine dikkat edilmelidir. Bunun için de günde bir veya iki defa 20 – 30 dakikalık yürüyüşlerin yapılması yeterlidir.

Sağlıklı yetişkin köpekler için ise uzun yürüyüşler planlayabilirsiniz. Zaten genç yetişkin köpeklerin uzun süreli yürüyüşler yaparak egzersiz yapmaları gerekir. Bunun için olabildiğince süreyi uzun tutabilirsiniz.

Hatta köpeğinizin türüne göre bisiklete binme veya koşu yollarında koşma gibi köpeğinizin de sizi mutlulukla takip edeceği aktivitelere katılabilirsiniz. Küçük boylu köpeklerde mesafeyi çok uzun tutmak ise yapıları gereğince zararlı olabilir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir