Kedilerin Yaşı Nasıl Anlaşılır?

İndeks: 

Kedilerin Yaşı Nasıl Anlaşılır?

Kedilerin yaşı tahmin etmek sanıldığı kadar kolay değildir. Özellikle yeni sahiplenme yapan kedi sahipleri eğer kedilerinin geçmişi hakkında bilgi sahibi değillerse yaşlarını tayin etmek isteyecektir. Kedinizin doğru şekilde yaşını tayin etmek onun sağlığı hakkında doğru bilgilere ulaşmak açısından yararlı olacaktır. Kendisine yönelik yapılacak bakım çalışmaları da yine yaşından hareketle gerçekleştirilecektir.

Kedi Kuaförü
Kedi Kuaförü

Kedinizin Yaşını Öğrenmek İçin Yapılacaklar

Kedilerin yaşı için en önemli gösterge dişleridir. Süt dişleri özellikle bu konuda önemli göstergedir. Yavru olan kedilerde süt dişlerinin ortaya çıkması 2 ile 4 hafta arasındadır. Kalıcı dişler ise süt dişlerinin üzerinde gelişmektedir. Yavru kediler genelde 4 aylık olduklarında ise kalıcı dişleri süt dişlerinin yerine geçecektir. Tüm dişler ise 6 – 7 aylık olduklarında ağız yapılarında oturmaya başlayacaktır. Bu dönem sonrasında kedinizin yaşını belirlemek için çok fazla ipucu bulamazsınız. Ancak özellikle ilk altı aya kadar dişler önemli bir gösterge olarak kabul edilebilir.

Yetişkin kedilerde ise dişlerdeki lekelenme ve tartar oluşumuna bağlı olarak değerlendirme yapabilirsiniz. Fakat kedinin önceki sahibi tarafından ağız bakımı düzenli yaptırılmışsa bu durumda da yaş tayini yine zor olabilir.

Genç Kediler
Genç Kediler

Cinsel olgunluk da yaş belirlemek için etkilidir. Erkek kedilerde ortalama 5 ay sonrasında cinsel olgunluk görülür. Ergenliğe giren erkek kedilerde önemli bir belirti farklı bölgelere idrar püskürtmesidir. Bu sayede çiftleşmeye hazır olduğunu gösterir. Dişi kediler ise cinsen olgunluğa ulaştıklarında sürekli olarak ses çıkarmaya, nesnelere sürtünmeye başlarlar. Cinsel olgunluk yavruluktan sonraki dönemi belirlemek için yardımcı olur. Yetişkin kedilerde ise her kızgınlık döneminde aynı belirtiler olduğundan doğru sonuçlar vermez.

Yaşlı Kediler
Yaşlı Kediler

Kesin Yaş Tayini Yapma Olanağı

Kedilerin yaşı tayini için uzman veterinerden yardım almanız gerekir. Özellikle yetişkin kedilerde yaş tayini oldukça zordur. Bu konuda PatiKule Avcılar Veteriner Hekim yaşının belirlenmesinde sağlığına, dişlerine, tüy ve kürk yapısına bakarak kesin ya da kesine yakın sonuçlar söyleyebilir. Kedinizin yaşını bilmek ise kendisi ile ileriye dönük yapacağınız planlardan sağlık geçmişine kadar pek çok konu için önem taşır. Bu yüzden yaşını bilmediğiniz bir kediyi sahiplendiyseniz mutlaka yaş tayini yaptırmalısınız. 

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir