Dişi Kedi Kısırlaştırma Nasıl Yapılır?

İndeks: 

Dişi Kedi Kısırlaştırma Nasıl Yapılır?

Erkek ve dişi kedi kısırlaştırma farklı şekilde yapılmaktadır. Dişi kediler için genel olarak kısırlaştırma ameliyatı daha zor geçer. Bunun yanında işlemin sorunsuz tamamlanma olasılığı yüzde yüze yakındır. Kedinizin kızgınlık dönemine girmemesini ve yavru sahibi olmamasını istiyorsanız kısırlaştırmayı tercih edebilirsiniz.

Dişi Kediler İçin Kısırlaştırma Ameliyatı

Dişi kedi kısırlaştırma için kedinizin kızgınlık dönemine gelmiş olması gerekir. Bu da yavruluk dönemi sonrasındaki altıncı aya işaret etmektedir. Başka bir deyişle altıncı aydan sonra dişi kediler cinsel olgunluğa ulaşacaktır. Yılda genel olarak üç kez tekrarlayacak kızgınlık dönemi kedinizin çiftleşme isteğini içgüdüsel olarak gösterdiği dönemdir.

Dişi Kedi Kısırlaştırma
Dişi Kedi Kısırlaştırma

Bu dönemde genellikle huzursuz, agresif ve sinirli olan kediniz ev içinde size rahat vermeyecektir. Eğer kızgınlık dönemine girmesini istemiyorsanız kısırlaştırma ameliyatını tercih edebilirsiniz.

Kısırlaştırma ameliyatı iki yöntem ile yapılır. İlk yöntemde yumurtaların iki tanesi bırakılmakta ve rahim alınmaktadır. Bu yöntem kedinizin cinsel isteğinin devam etmesini sağlar ancak hamile kalamaz. Genelde bu yöntemi kedisi dışarıya çıkabilen hayvan sahipleri tercih eder. Fakat içeride kalan yumurtalar enfekte olabilir veya kist oluşumuna yol açabilir.

Daha çok kabul edilen ve sorunsuz yöntem olarak kabul edilen ikinci yöntem ise yumurtalıkların ve rahmin alınmasını içerir. Böylece kediniz için çiftleşme arzusu oluşmaz.

Dişi Kedilerde Kısırlaştırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Avcılar PatiKule Veteriner Kliniği tarafından kediniz için sorunsuz kısırlaştırma işlemi sağlanmaktadır. Cerrahi bir operasyonla yapılan bu işlem olası dışı durumlar hariç sorunsuz geçmektedir. Ameliyat öncesinde kedinizin mama alımı durdurulmalıdır.

Avcılar PatiKule Veteriner Kliniği Kedi Kısırlaştırma Operasyonu
Avcılar PatiKule Veteriner Kliniği Kedi Kısırlaştırma Operasyonu

İşlemin acısız ve sorunsuz geçmesi için kediniz ameliyattan hemen önce uyutulmaktadır. Kediniz uyuduktan sonra ise kesi ile yumurtalık ve rahmine ulaşılır. Yumurtalık ve rahim çıkarılarak gerekli dikiş komplikasyonları yapılır. Sonrasında ise kediniz yaklaşık 10 saat sonunda kendisine gelecektir.

Dişi kedi kısırlaştırma operasyonu sorunsuz sonuçlar sağlasa da özellikle ameliyat sonrasında kesi bölgesinin enfeksiyon kapmaması için dikkatli davranılmalıdır. Bu aşamada kedinizin tam olarak kendisine gelmesi birkaç günü bulabilir. İşlem sonrasında ise kediniz kısırlaştırılmış olacaktır ve kızgınlık dönemlerini sakin, uysal ve rahat şekilde geçirecektir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir