Kedilere Yedirilmemesi Gerekenler

İndeks: 

Kedilere Yedirilmemesi Gerekenler

Kedilere yedirilmemesi gerekenler kedinizin sağlıklı olması için önem taşır. Kediler için özel üretilen kuru ya da yaş mamalar beslenmesi için yeterlidir. Ancak bazı durumlarda ödül olarak düşünülen vereceğiniz ilave gıdalar kedinizin sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Kedilere Yedirilmemesi Gereken Besinler
Kedilere Yedirilmemesi Gereken Besinler

Sarımsak ve Soğan

Kedilere yedirilmemesi gerekenler arasında ilk olarak soğan ve sarımsak geliyor. Bunları içeren besinlerin de verilmemesi gerekir. İnsanlar için bu gıdalar sağlıklı olsalar da kediler için sağlık sorunları oluşturabilir. Çünkü soğan ve sarımsak kedilerde kırmızı kan hücrelerini etkiler ve anemiye yol açabilir.

Kedilere Verilmemesi Gerekenler - Sarımsak ve Soğan
Kedilere Verilmemesi Gerekenler – Sarımsak ve Soğan

Özellikle yüksek miktarlarda tüketilmeleri halinde zehirli etki de gösterebilirler. Yanlışlıkla kedinizin soğan ya da sarımsak tüketmesi halinde ise zehirlenme belirtileri görülebileceği için mutlaka acil olarak veterinere başvurmanız gerekebilir.

Süt Ürünleri

Yaygın kanının aksine süt ve süt ürünlerinin kediler için verilmesi yararlı değil aksine sağlıkları açısından oldukça zararlıdır. Süt, peynir, yoğurt, ayran gibi gıdaların verilmesi içlerinde laktoz bulunduğundan kedinizin sindirim sorunları yaşamasına yol açabilir.

Kedilere Verilmemesi Gerekenler - Süt Ürünleri
Kedilere Verilmemesi Gerekenler – Süt Ürünleri

Laktoz, kediler tarafından tolere edilmediğinden rahatsızlık yaratır. Bu sorunların başında ise iştahsızlık, ishal ve uyuşukluk hali gelir. Laktoz içermeyen süt ve süt ürünleri ise yine çok kontrollü olarak ancak gerekli hallerde verilebilir.

Alkol

Alkol tüm canlılar için olduğu gibi kediler için de zararlıdır. Alkol ile pişirilen yiyecekler de aynı şekilde zararlar yaratır. Beyin ve karaciğerlerini doğrudan etkileyeceği için küçük bir miktar bile alkol kedilere verilmemelidir.

Kedilere Verilmemesi Gerekenler - Alkol
Kedilere Verilmemesi Gerekenler – Alkol

Üzüm

Kedilere yedirilmemesi gerekenler arasında üzüm hem yaş hem de kuru formunda listede yer alıyor. Üzümün neden kedilerde sorun yarattığı tam olarak bilinmese de başta böbrek sorunları olmak üzere çeşitli sorunları oluşturduğu bilinmektedir. Üzüm ve üzümlü yiyeceklerden bu sebepten ötürü uzak durulmalıdır. Üzümlü kek, ekmek veya kurabiye gibi ürünler de aynı kapsamda verilmemelidir.

Kedilere Verilmemesi Gerekenler - Üzüm
Kedilere Verilmemesi Gerekenler – Üzüm

Kemik

Pişmiş ya da çiğ halinde kemik vermek kedilerin boğazlarına takılabileceği için son derece riskli bir durumdur. Bu yüzden artık veya doğrudan olacak şekilde kemik vermekten uzak durulmalıdır. Kediniz için olası bir zehirlenme ya da besinden kaynaklı sorun olması halinde ise PatiKule Veteriner ile anında müdahaleden yararlanabilirsiniz.

Kedilere Verilmemesi Gerekenler - Kemik
Kedilere Verilmemesi Gerekenler – Kemik

 

Kedilere Verilmemesi Gereken Besinler
Kedilere Verilmemesi Gereken Besinler

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir