Cornish Rex Kedisi

İndeks: 

Bir kedinin yaşını nasıl belirlersiniz?

Kediler insanlardan ve hatta diğer hayvanlardan farklı yaşlandıklarından, bir kedinin yaşını belirlemek zor olabilir. Sahiplenecek bir kedi arıyorsanız veya sağlığını izlemek istiyorsanız, bir kedinin kaç yaşında olduğunu bilmek önemlidir. İşte bir kedinin yaşını belirlemek için bazı ipuçları.

1. Dişlerine bakın

Yetişkin kedilerin tamamen oluşmuş kalıcı dişleri vardır. Yavru kedilerin genellikle 4 ila 6 haftalıkken çıkan toplam 26 süt dişi vardır. Yetişkin dişlerinin dökülmesi ve sürmesi genellikle 4 ila 6 aylıkken olur.

2. Büyüklüğünü ve ağırlığını kontrol edin

Yavru kediler genellikle küçüktür ve yalnızca birkaç kilo ağırlığındadır. Kediler yaşlandıkça, daha büyük ve ağır olma eğilimindedirler. Kedinin boyutunu ve ağırlığını bilinen bir yaştakilerle karşılaştırarak yaş hakkında daha iyi bir fikir edinebilirsiniz.

3. Vücudu hissedin

Yavru kediler, kasları olmadığı için genellikle çok yumuşaktır. Kediler yaşlandıkça vücutları daha sıkı hale gelir ve kasları çok daha gelişir. Bir kedinin kürkü de yaşlandıkça renk ve doku değiştirir, yavru kedi olarak açık gri veya kahverengi bir renkten yetişkin olarak daha koyu gri veya siyaha dönüşür.

4. Gözleri inceleyin

Yavru kedilerin gözleri genellikle çok parlak ve berrak, yaşlı bir kedinin gözleri sarı veya bulutlu olabilir.

5. Davranışlarına bakın

Yavru kediler genellikle yaşlı kedilerden daha aktif ve oyuncudur, yaşlı kediler ise daha rahat ve sakin olabilir.

Sonuç

Sonuç olarak, bir kedinin yaşını belirlemek kesin bir bilim değildir ancak kedinin dişleri, vücudu, gözleri gibi fiziksel özelliklerine ve davranışlarına bakarak onun yaşı hakkında iyi bir fikir edinebilirsiniz. Kediler, sevimli ve ilginç dostlarımız olarak, her evin bu şirin hayvanlarla paylaşılmasından hoşlanan sevgili hayvanlar. Ancak, nefis arkadaşlarımızın doğum gününü kutlamanın en kolay yolu, kaç yaşında olduklarını bilmektir.

Kedi yaşını anlamanın en kolay ve en doğru yolu, veteriner hekim tarafından yapılan bir sağlık kontrolüne başvurmaktır. Veterinerin kedinin ne kadar yaşlı olduğuna karar verecek olan birçok özelliği değerlendirecektir. Kedilerin dişlerinin bakteri seviyesine, kulaklarının ve gözlerinin durumuna, kalınlığı ve kas kütlesi gibi çeşitli faktörlere bakarak, yaşlarını belirleyen bir görüşme düzenlenebilir.

Ne yazık ki, kedinin fiziksel belirtileri veteteriner tarafından değerlendirme edildikten sonra, bazı durumlarda, görünümü ve davranışından kedi yaşı anlaşılması zor olabilir. Ancak, bazı durumlarda, kedi yaşını tahmin etmek için özel ipuçları var. Örneğin, kedinin hareketlenebilme kabiliyeti ve enerjisi gerçekten önemli bir diğer özellik ve bunlar, genellikle büyümeye karşılık gelen fazla yaşam alanına işaret eder.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir