American Staffordshire Özellikleri Neler?

İndeks: 

American Staffordshire Terrier Özellikleri ve Bakımı

American Staffordshire cinsi köpekler aile dostu olmalarının yanı sıra sahiplenilen aileyi kendi ailesi olarak benimsemektedir. Bu yüzden onlara zarar verecek her duruma tepki göstermektedir. Kısacası ailenin bekçisi görevini üstlenmekte ve gerçek bir can yoldaşı olmaktadır.

American Staffordshire Terrier
American Staffordshire Terrier

American Staffordshire Terrier Cinsi Nedir?

American Staff 19.yy’da İngiltere’de Terrier ile Buldog cinslerinin melezlenmesi durumunda ortaya çıkmış bir türdür. Daha sonra Amerika’da geliştirilerek American Staffordshire Terrier adını almıştır. Şu anki özellikleri, ilk melezlendiği halinden farklıdır. Akıllı, görevci, bekçi gibi özelliklerle tanınan bu tür, pek çok hayvanseverin yuvasının bir ferdi olmaktadır. Oldukça kaslı olan Staff köpekler her renk olabilmektedir. 20-30 kilo ağırlığındadırlar. Boyları ise 41-48 cm arasında değişmektedir.

American Staffordshire Özellikleri Neler?

American Staff özellikleri bu cinsi sahiplenmek isteyenlerin bilmesi gereken önemli bir konudur. American Staff köpekler kaslı bir yapıya sahiptirler. Bu yüzden oldukça güçlüdürler. Geniş bir kafatasına sahip olmalarının yanı sıra geniş bir çeneleri vardır. Kızıl, gri, krem, kızıl-gri, krem-gri, siyah, beyaz gibi pek çok renkten olabilmektedirler.

Ortalama yaşam süreleri 10 ila 16 yıl arasında değişmektedir. Dost canlısı olan bu köpeklerin dişilerinin boyu 43-46 cm arasındadır. Dişilerinin kilosu ise 20-32 kilo arasındadır. American Staff erkek köpekler ise 46-48 cm uzunluğunda, 23-35 kilo arasında olabilmektedir. Kuyrukları orta boyda olan Staffların gövdeleri kısa ve kaslıdır. Kaslı olması nedeniyle bazı insanlara görüntüsü vahşi gelmektedir. Görüntüsünün aksine tam bir dost canlısı olan bu köpekler insanlarla ve özellikle çocuklarla çok iyi anlaşabilmektedir. Korumacı özelliği nedeniyle bebek bakıcısı görevini de layıkıyla yerine getirebilmektedirler.

American Staffordshire Özellikleri
American Staffordshire Özellikleri

Staff yavru sahiplenmek isteyen kişilerin iyi bir eğitim vermesi gerekmektedir. Çok iyi bir koruyucu olan Staff bakımı da oldukça önemlidir. Staff tüy yapısı sık ve kısadır. Tüylerinin çok olmaması nedeniyle haftada bir kez taranması yeterli olmaktadır. Yılda bir veya iki kez tüyleri dökülebilmektedir. Dönemsel olduğu için endişe edilecek bir durum değildir. Parlak tüylerinin görüntüsünü koruması için hafif ılık nemli bir bez ile tarama sonrası tüylerini silmek gerekmektedir.

Tüylerinin kısa olması nedeniyle kış aylarında çabuk hastalanabilmektedirler. Bu yüzden kışın köpek kazağı giydirmek gerekmektedir. Nöbetçi veteriner PatiKule sayesinde American Staffordshire köpeğinizin hastalıklarını atlatmasına yardımcı olabiliriz.

Çok enerjik olan bu türün bahçeli bir evde bakılması enerjiyi dışarıya rahatça atması açısından önemlidir. Eğer bakılacak ev bahçesiz ise mutlaka her gün yürüyüşe çıkarmak ve 2-3 saat enerjisinin atacağı ortam yaratmak gerekmektedir. Aksi takdirde oldukça kaslı olan bu köpeklerde yağlanma meydana gelecektir. Enerjisini atamadığı için de hırçın tavırlar sergileyecektir.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir